• AEK
  • 5
    0
  • ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Οι δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ, Χένινγκ Μπεργκ, μετά το τέλος του αγώνα με τον Ακρίτα.

Αναλυτικά:

«Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη, με την πρόκριση και τα πέντε γκολ. Το κάναμε εύκολο στο τέλος του α’ ημιχρόνου, με σωστή νοοτροπία που είχαμε στην αρχή του παιχνιδιού. Στην αρχή είχαμε δυσκολίες αλλά τα δύο γκολ στο α’ μέρος μας βοήθησαν και μπήκαμε στην επανάληψη καθαρίζοντας την πρόκριση. Ήταν μία καλή ευκαιρία για τους παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά πάνω τους, να πάρουν ευκαιρία. Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου γιατί ακολούθησαν το πλάνο. Δεν κάναμε πολλά λάθη. Δεν θυμάμαι τον τερματοφύλακά μας να κάνει κάποια απόκρουση. Ο Άνχελ μας βοήθησε στην επιστροφή του. Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι εμείς το κάναμε άνετο λόγω της σωστής νοοτροπίας και τον τρόπο προσέγγισης του ματς. Μας βοήθησαν πολλοί παίκτες. Ήταν καλό που κρατήσαμε το μηδέν στα μετόπισθεν αλλά το καλύτερο είναι ότι σκοράραμε πέντε γκολ. Παίζουμε με το ΑΠΟΕΛ τώρα, μία καλή ομάδα που αγωνίζεται στην Ευρώπη αλλά εμείς θα πάμε στο ΓΣΠ για να κάνουμε το καλύτερό μας».