ΑΕΛ: Έβγαλε αντίδραση, πρέπει να βελτιωθεί

Ήταν με τη πλάτη στον τοίχο

Εύη Χριστοδούλου

Η ΑΕΛ πήγαινε στο παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας με την πλάτη στον τοίχο. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και κακές εμφανίσεις, είχε ως μοναδικό και αδιαπραγμάτευτο στόχο το τρίποντο για να μην μεγαλώσει η μουρμούρα γύρω από την ομάδα.

Ακόμη και έτσι, η ομάδα του Κρις Κόλμαν μπήκε πολύ νωθρά και μουδιασμένα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να μείνει πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και να μπει ακόμη περισσότερη πίεση. Το θετικό για τους γαλαζοκίτρινους είναι ότι την πίεση κατάφεραν αυτή τη φορά να τη διαχειριστούν και γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο με Ουεντραόγκο και Στόλνικ.

Ακόμη και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ισοφαρίστηκε σε 2-2 η ΑΕΛ δεν τα παράτησε. Ο Ουαλός τεχνικός αποφάσισε να κάνει διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, οι οποίες εκ του αποτελέσματος του βγήκαν και έτσι ήρθε το τρίποντο. Ο Ανδρέας Μακρής για πρώτη φορά δεν ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα φέτος, και πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 66’.

Ο Κύπριος επιθετικός έκανε άμεσα τη διαφορά αφού σκόραρε με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα βάζοντας ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα με την ψυχολογία στα ύψη, πέτυχε άλλα δύο γκολ και εξελίχθηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της ομάδας εκμεταλλευόμενος τις πάσες των συμπαικτών του και με το χατ-τρικ που πέτυχε, πήρε… σπίτι του τη μπάλα του αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΛ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στα τρίποντα, ο Κρις Κόλμαν για ακόμη ένα παιχνίδι είδε την μεσοαμυντική λειτουργία της ομάδας του να μην λειτουργεί σωστά με αποτέλεσμα να δέχεται για ακόμη μια φορά εύκολα γκολ. Αυτό ασφαλώς είναι κάτι που προβληματίζει και θα πρέπει ο κόουτς να βρει την ιδανική φόρμουλα για να βελτιωθεί η αμυντική συμπεριφορά της ομάδας, αφού δεν θα βάζει σε κάθε παιχνίδι πέντε γκολ για να παίρνει το τρίποντο.