Πρώτη νίκη για Ανόρθωση και πρώτη ήττα για Ομόνοια… με κεφαλιά Λόπες (1-0)

• 1
    0
  • ΟΜΟΝΟΙΑ
Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση απέναντι στην Ομόνοια με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράφα Λόπες, ο οποίος στο 45+8’ σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες από το 33’ και αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από τότε, όμως κατάφερε να βρει κάποιες φάσεις χωρίς όμως να σκοράρει. Έτσι έμεινε στους εννέα βαθμούς.

Από την άλλη η Ανόρθωση με μία πολύ καλή εμφάνιση, εκμεταλλευόμενη τον παίκτη περισσότερο και με έναν εκπληκτικό Ζίφκοβιτς, πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, σπάζοντας το αήττητο της Ομόνοιας και ανέβηκε στους 4 βαθμούς.

A’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ομόνοια μπήκε δυνατά με σκοπό να επιβληθεί του αντιπάλου και να φτάσει πρώτη στο γκολ.

Μόλις στο 3ο λεπτό χάθηκε διπλή φάση για τους «πράσινους», πρώτα ο Σίμιτς εντός περιοχής έκανε το σουτ, έδιωξε ο Ζίφκοβιτς, εκεί που ήταν ο Χαραλάμπους, ο οποίος από πλάγια έκανε το σουτ, όμως και πάλι ο κίπερ της Ανόρθωσης δήλωσε παρών απομακρύνοντας με τα πόδια την μπάλα.

Πέντε λεπτά μετά χάθηκε νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια, μετά από γύρισμα του Ντιουνκού, ο Χάμπος έκανε το κοντινό πλασέ, έσωσε ο Ζίφκοβιτς και με τη βοήθεια του δοκαριού απομακρύνθηκε η μπάλα.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και στο 24’ απείλησε με κεφαλιά του Μουγκάμπι, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Ομόνοια πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι και κρατούσε μπάλα, όμως στο 31’ ήρθε μία φάση να αλλάξει το ματς. Ο Στεπίνσκι έκανε δυνατό φάουλ στον Κίκο και μετά από παρέμβαση του VAR ο ρεφ είδε τη φάση στο μόνιτορ και απέβαλε τον Πολωνό φορ της Ομόνοιας με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Άμεσα η Ανόρθωση απείλησε, καθώς στο 35’ μετά από μπαλιά του Κονσεϊσάο, ο Λόπες έκανε την προβολή, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η ομάδα του Γιάννη Οκκά εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και έψαξε για το γκολ. Στο 45+8’ η «Κυρία» κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από μπαλιά του Χρυσοστόμου, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0 υπέρ της ομάδας του, αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι στα αρχικά στάδια ήταν ισορροπημένο με την Ομόνοια να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα, χωρίς να καταφέρει να γίνει επικίνδυνη στο πρώτο 20λεπτο.

Από την άλλη η Ανόρθωση, προσπάθησε και αυτή να κρατήσει μπάλα, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις του αντιπάλου, αγωνιζόμενη παίκτη περισσότερο.

Πρώτη μεγάλη φάση στο β’ μέρος ήρθε για την Ομόνοια στο 70’ με τον Κακουλλή, ο οποίος εντός περιοχής από καλό σημείο έκανε το σουτ, όμως ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση, κράτησε μπάλα και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό την Ομόνοια, προσπαθώντας μάλιστα να απειλήσει για δεύτερο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Οκκά άγγιξε το 2-0 με τον Ίλιεφ στο 90’ να κάνει το πλασέ εντός περιοχής μετά από μπαλιά του Σταμούλη, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις η Ομόνοια προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι η Ανόρθωση πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.