ΑΠΟΕΛ: Με το δεξί... του Μαρκίνιος

Πήρε καλό αποτέλεσμα, με τους «νέους» να αφήνουν καλές εντυπώσεις

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Με καλή σχετικά εμφάνιση, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη (1-0) και προβάδισμα πρόκρισης επί της Πέτροκουμπ (Μολδαβίας) στο στάδιο ΓΣΠ για το πρώτο παιχνίδι του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League.

Δεν ήταν καθόλου εύκολη η επικράτηση των γαλαζοκιτρίνων οι οποίοι θα πρέπει να παρουσιαστούν βελτιωμένοι στον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα στο Κινισάου. Από την άλλη οι νταμπλούχοι Μολδαβίας έδειξαν ότι είναι μια καλοδουλεμένη ομάδα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι ήταν για 27 αγώνες αήττητη, από τον Σεπτέμβριο του 2023!

Το Α΄' μέρος

Στο Α’ ημίχρονο, παρά την μεγάλη ζέστη και την υγρασία που επικρατούσε, ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν άσχημος. Ο ΑΠΟΕΛ, μετά τα πρώτα λεπτά, προσπάθησε να αναπτυχθεί σωστά και να γίνει δημιουργικός αλλά και να εκμεταλλευτεί το ύψος κάποιων παικτών του, στα στημένα (Ντράζιτς, Πέτροβιτς, Σιπριάνο). Είχε 4 τελικές (οι 2 στον στόχο). Οι Μολδαβοί αμύνονταν με σύστημα 5 – 4 – 1, κλείνοντας καλά τους χώρους και προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Καλύτερος παίκτης στο Α’ μέρος ήταν με διαφορά, ο Ντράζιτς, ο οποίος είχε στο 7’ τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά στο πλασέ που έκανε η μπάλα, μετά από κόντρα, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Σέρβος που πάλευε κάθε φάση, κέρδισε στο 37′ πέναλτι σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα Μπορς. Ο Μαρκίνιος, με τον γνωστό του τρόπο, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα. Ο εκ των αρχηγών του Θρύλου ήταν ο παίκτης που σκόραρε το τελευταίο γκολ της περσινής σεζόν και έγινε ο πρώτος που σκοράρει στη νέα σεζόν.

Εξαιρετικός ήταν και ο Κονσταντίνοφ ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά ανακόπτοντας τις αντεπιθέσεις των Μολδαβών. Ο Σιπριάνο στάθηκε περίφημα δίπλα στον έμπειρο Πέτροβιτς καλύπτοντας με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του Ντβάλι.

Το Β΄' ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο Β’ ημίχρονο, είχαν κατοχή της μπάλας και καλή κυκλοφορία και προσπάθησαν με μακρινά σουτ να νικήσουν τον Μπέλετς.

Στο 65’ ο Γκαγιέγο με διπλή κίνηση, έβγαλε Σαρφό και Ντράζιτς και έβαλε Ελ Αραμπί και Δώνη, φρέσκαρε την ομάδα του επιθετικά αφού ο Γκανέζος έδειχνε «βαρύς» ενώ ο Σέρβος είχε δώσει πολλές δυνάμεις. Ο Ισπανός προπονητής έβαλε στο παιχνίδι και τον Μάγιερ στο 81’ ενισχύοντας τη μεσαία γραμμή.

Ο Γερμανός ξεσήκωσε τον κόσμο με μια εξαιρετική ενέργεια του, λίγα λεπτά αργότερα. Κάποιες εντυπωσιακές ενέργειες είχε και ο Δώνης ο οποίος έδειχνε… ασταμάτητος. Ο Ελ Αραμπί ήταν ομαδικός. Χρειάζεται σίγουρα καλύτερο ρυθμό που θα έρθει σύντομα αφού δείχνει να είναι σε ικανοποιητική φυσική κατάσταση.

Δεν ξεχνώ

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ ήταν και σε αυτόν τον αγώνα συγκλονιστικός. Ετοίμασε θερμή υποδοχή στους παίκτες με ένα κορεό με το μήνυμα «Δεν ξεχνώ» για την συμπλήρωση 50 χρόνων από την τουρκική εισβολή στο νησί μας. Τραγουδούσαν ασταμάτητα δίνοντας μεγάλη ώθηση στους πρωταθλητές.