ΑΠΟΕΛ: Στράβωσαν όλα…

Μόνο τον εαυτό τους πρέπει να μέμφονται οι «γαλαζοκίτρινοι», αν και οι λεπτομέρειες και η τύχη λειτούργησαν υπέρ των Βόσνιων

lazaniass@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ είχε ενώπιον του άλλη μια ευκαιρία (μετά τη Σάμροκ) για να επιστρέψει στις νίκες μετά από χρόνια σε κύρια φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όμως την πέταξε κι αυτήν στα σκουπίδια, χάνοντας με 1-0 από την Μπόρατς στο ΓΣΠ.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπήκε στο γήπεδο με όρεξη και έλεγχε τον αγώνα μέχρι και το 35ο λεπτό. Στο 24’ ο Πέτροβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ για μερικά εκατοστά, βάσει των γραμμών που τοποθετήθηκαν από το VAR. Στο 31’ έγινε και η φάση με το μαρκάρισμα στον Τσεπάκ εντός περιοχής (δες ΕΔΩ), χωρίς να υποδείξουν κάτι ο διαιτητής και το VAR. Στη συνέχεια οι Βόσνιοι ισορρόπησαν το ματς μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν μπήκε και τόσο δυνατά στο γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να σπαταλήσει ένα 15λεπτο. Οι Βόσνιοι, οι οποίοι δεν είχαν απειλήσει καθόλου την εστία του Μπέλετς πριν το 60ο λεπτό, κατάφεραν να σκοράρουν από μια μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 63' με αρκετή δόση τύχης, καθώς η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα των παικτών και κατέληξε στα δίχτυα χωρίς κάποια παρέμβαση, με τον Σλοβένο κήπερ να μην έχει καθαρό οπτικό πεδίο.

Μετά το τέρμα της Μπόρατς ο ΑΠΟΕΛ «ξύπνησε» και έβγαλε κάποια αντίδραση, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ παρά τις πολύ καλές ευκαιρίες που βρήκε. Στο τελευταίο 15λεπτο η ομάδα του Χιμένεθ έβγαλε μια μεγάλη επιθετικότητα και κατάφερε να κλείσει την Μπόρατς στην περιοχή της, ωστόσο υστέρησε στο τέλειωμα των φάσεων. Ενδεχομένως να ήταν διαφορετικό το σκορ εάν ο ΑΠΟΕΛ είχε αυτήν την επιθετικότητα (του τελευταίου τετάρτου) νωρίτερα στο παιχνίδι.

Μόνο τον εαυτό τους πρέπει να μέμφονται οι «γαλαζοκίτρινοι» για το αποτέλεσμα, αν και οι λεπτομέρειες και η τύχη λειτούργησαν υπέρ των Βόσνιων. Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων μόνο οι τρεις ήταν εντός στόχου, κάτι που δείχνει είχε θέμα στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, η Μπόρατς είχε μόλις τέσσερις τελικές στο ματς (δυο στον στόχο), με τις περισσότερες να έρχονται μετά το 1-0.

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Μπόρατς, καθώς ήταν ένα παιχνίδι το οποίο μπορούσε να κερδίσει. Πλέον, η υπόθεση πρόκριση (τερματισμός στο top-24) δυσκολεύει αρκετά για τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι θα χρειαστεί να κάνουν μια σειρά από υπερβάσεις στα επόμενα παιχνίδια για να έχουν τύχη στη διοργάνωση.