Τρίλιζα με τρίμπαλο και διαχείριση (vid)

Έφτασε σε 3η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ, κάνοντας σχεδόν όλη τη δουλειά από το 1ο ημίχρονο

LIVE SCORES
  • ΑΠΟΕΛ
  • 3
    1
  • ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

3η συνεχόμενη νίκη για το ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Μαρκίνιος στο 17’ άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ για τους γηπεδούχους, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί (27’) μετά από ωραία πάσα του Αμπάνια έγραψε το 2-0.

Στο β’ μέρος ο Πίτσι σκόραρε το πρώτο του γκολ με Γαλαζοκίτρινους μετά από λάθος της άμυνας, με τον Ντουρμισάι να σκοράρει στο 75’ για τους φιλοξενούμενους διαμορφόνωντας το τελικό 3-1.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους εννέα βαθμούς και ανεβαίνει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα μένει στους 3 και στην 12η.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαμε κάποια καλή φάση με το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να χτίσει από πίσω, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήθελε να γίνει επικίνδυνη κυρίως στην κόντρα.

Στο 13’ οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα με τον Ντουρμισάι, του οποίου το γκολ όμως ακυρώθηκε για χέρι.  Ο φορ των ερυθρόλευκων σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάρσινγκ και σουτ του Ασεβέδο, όμως σύμφωνα με το VAR ακυρώθηκε το γκολ.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος πήρε μπάλα από τον Πίτσι και έκανε ένα όμορφο πλασέ εκτός περιοχής που κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα.

Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα απόδοση το σύνολο του Ντομίνγκες έλεγχε, ενώ ο Αμπάνια στο 23ο λεπτό απείλησε με δεύτερο γκολ με ένα βολέ εκτός περιοχής,  η μπάλα όμως κατέληξε έξω.

Ο Ελ Αραμπί στο 27’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Κάθετη με το εξωτερικό του ποδιού από τον Αμπάνια και ο Μαροκινός επιθετικός με πολύ ωραίο τελείωμα νίκησε τον Άντος.

Το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια είχε την κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους και έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ με προσπάθειες των Ελ Αραμπί και Δώνη να μη βρίσκουν στόχο. Ο Πίτσι επίσης από καλή θέση στο 38ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ δεν βρήκε στόχο. Ο Πορτογάλος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν μετά από φαλτσαριστό του σουτ εντός περιοχής, ο Άντος έσωσε εντυπωσιακά ενώ η μπάλα άγγιξε και το δοκάρι.

Επομένως, οι γηπεδούχοι εύκολα πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ τους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο, χωρίς όμως να γίνει επικίνδυνη.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να φυλάξει δυνάμεις αφού έρχεται και δύσκολη συνέχεια με απαιτητικό πρόγραμμα. Το σύνολο του Ντομίνγκες ωστόσο εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ στο 51ο λεπτό με τον Ντράζιτς να μην κερδίζει στο τετ α τετ τον Άντος.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 56΄, όταν ο Ντουρμισάι με κεφαλιά απείλησε από εκτέλεση κόρνερ με τον Μπέλετς να σώζει εντυπωσιακά.

Στο 63’ ο Πίτσι βρήκε δίχτυα μετά από λάθος του Άντος, το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για χέρι του Ντράζιτς, όμως στη συνέχεια μέσω του VAR ο διαιτητής υπέδειξε τη σέντρα.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι θα ερχόταν εύκολα η νίκη.

Στο 75ο λεπτό όμως η Νέα Σαλαμίνα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς όταν έκανε το 3-1 με Ντουρμισάι. Ο φορ των ερυθρόλευκων βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λέτσιακς.

Ακολούθως οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν και έψαξαν δεύτερο γκολ, ενώ ο Ντουρμισάι είχε και δοκάρι μετά από κεφαλιά ξανά στο 80’. Ο έμπειρος φορ απείλησε άλλες δύο φορές με κεφαλιές χωρίς όμως να βρει στόχο.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήρε άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο και συνεχίζει το νικηφόρο σερί.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κιντίγια (72 Πολυκάρπου), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Πίζι (64' Μπα), Αμπάνια, Μαρκίνιος (46' Κόρμπου), Δώνης, Ελ Αραμπί (46' Ντράζιτς).

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Τεχέρα, Μπα, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Λαΐφης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντονγκαλά.

Νέα Σαλαμίνα: Άντος, Σεργίου, Τόμοβιτς, Μιχαήλ (74' Λέτσιακς), Αζεβέδο, Μπεχαράνο (60' Κατσιάρης), Καρλίτος (54' Μιγκελίτο), Γκμπελέ (73' Βέλλιος), Φερνάντεζ (75' Μπαχάσα), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Μιγκελίτο, Βέλλιος, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Λέζιακς, Μπαχάσα, Βίκτωρος, Κουμπαρή, Κατσιάρης

ΓΚΟΛ: 17' Μαρκίνιος, 27' Ελ Αραμπί, 63' Πίτσι/75' Ντουρμισάι

Κίτρινες: 81' Ντράζιτς, 90' Δώνης, 94' Κονσταντίνοφ/33' Καρλίτος, 61' Ασεβέδο, 63' Γκμπέλε