Απόλλων: Ένα 7λεπτό... καταστροφή

Δυο φάσεις που σημάδεψαν την εξέλιξη της αναμέτρησης και έφεραν μοιραία την πρώτη ήττα

Πάλεψε με ότι είχε και δεν είχε αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας που δέχθηκε την πρώτη του ήττα (3-0) στο πρωτάθλημα από την Πάφο μέσα στο «Άλφαμεγα». Κομβικά σημεία που έκριναν την αναμέτρηση ήταν το τέρμα του Τάνκοβιτς στο 21' και η αποβολή του Χάμπου στο 28'.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς μπήκε νωθρά μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τον αντίπαλο να έχει δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ. Παρόλα αυτά, μετά το πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Εκεί όμως που ο Απόλλωνας έβρισκε τα πατήματα του, ο Ιταλός ρεφ υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Πάφου για παράβαση του Πεϊμπέρνς πάνω στον Ντράγκομιρ στο 21ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος ευστόχησε για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά όμως τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους. Σε μια αψυχολόγητη ενέργεια ο Χάμπος έσπρωξε τον Μπρούνο μετά από μια κοκορομαχία που είχαν οι δύο τους, με τον διαιτητή του αγώνα να αποβάλει τον αρχηγό των «γαλάζιων» στο 28'.

Με το παιχνίδι λοιπόν να έχει γύρει αποκλειστικά υπέρ των φιλοξενουμένων, ο Απόλλωνας προσπάθησε πριν το ημίχρονο να φέρει στα ίσα το ματς. Εντούτοις, στην εκπνοή του Α’ μέρους η άμυνα της ομάδας πιάστηκε στον «ύπνο», με τον Ζάιρο να φεύγει στην πλάτη του Πεϊμπέρνς και μόνος απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ να γράφει το 2-0.

Από εκεί και πέρα, το συγκρότημα του Μιλόγεβιτς ήθελε πάση θυσία ένα γρήγορο γκολ στην επανάληψη για να μπει ξανά στο ματς. Αυτή τη φάση την βρήκε με τον Μάρκες στο 57’ ο οποίος βλέποντας τον εξερχόμενο Ίβουσιτς πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κροάτη, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από τα γκολπόστ.

Και επειδή η μπάλα τιμωρεί… τρία λεπτά μετά η Παφιακή ομάδα έκανε το 3-0 σε μια αντεπίθεση όπου οι παίκτες του Καρσέδο έφυγαν σαν «σφαίρα» στην κόντρα... εκμεταλλευόμενοι την προωθημένη αμυντική γραμμή της Λεμεσιανής ομάδας.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του και στο τέλος της ημέρας η ομάδα της Λεμεσού δέχτηκε την πρώτη της ήττα στον φετινό μαραθώνιο.

Σημεία «κλειδιά» για την έκβαση της αναμέτρησης ήταν σαφώς το πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων αλλά και η αποβολή του Χάμπου. Εκεί που ο Απόλλωνας άρχισε να αποδίδει το ποδόσφαιρο που μας έμαθε στη φετινή σεζόν, η Πάφος πήρε το προβάδισμα και καπάκι λίγα λεπτά μετά έμεινε και με παίκτη λιγότερο.

Μια ήττα που σαφώς θα ερχόταν αργά η γρηγορά για την ομάδα του Λιμανιού που το μόνο που έχει να κάνει από εδώ και πέρα είναι να στρέψει την προσοχή της στο ντέρμπι που ακολουθεί με την Ομόνοια.

Το καλύτερο «γιατρικό» για μια ήττα είναι νίκη σε ένα ντέρμπι και πόσο μάλλον με την Ομόνοια μέσα στο ΓΣΠ. Αυτό θα επιδιώξουν στον Απόλλωνα που μπορεί να χαλάστηκαν από τη σημερινή αποτυχία αλλά τίποτα δεν τέλειωσε.