Νίκη κορυφής για τους «Ταξίαρχους» (vid)

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο «Αλφαμέγα» και ανέβηκε, έστω και με αγώνα παραπάνω, στην 1η θέση

LIVE SCORES
  • ΑΡΗΣ
  • 2
    1
  • ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Ο Άρης έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτέλεσμα και σκαρφάλωσε στην κορυφή. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 στο «Αλφαμέγα», στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της League Phase του Conference League.

Οι πράσινοι έφτασαν στους 20 βαθμούς και έβαλαν πίεση στην Πάφο (19 βαθμούς) η οποία αγωνίζεται την ερχόμενη Δευτέρα. Η Νέα Σαλαμίνα γνώρισε ακόμα μια ήττα και παραμένει στην 13η θέση με μόλις 3 βαθμούς.

Α Μέρος

Ο Άρης έδειξε τις προθέσεις του από το ξεκίνημα και κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο προπονητής της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του να ασκήσουν υψηλή πίεση από το ξεκίνημα. Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης οι Γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Γκομίς, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR καθώς ο επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο ενδέκατο λεπτό ο Άρης κερδίζει το πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση. Μετά από λάθος έξοδο του Μελισσά ο Κβιλιτάια κάνει την προβολή από κοντινή απόσταση και στέλνει την μπάλα στο πλεκτό για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι Πράσινοι πήραν το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από το γρήγορο τέρμα.

Λίγο αργότερα, στο 15΄ η Σαλαμίνα φτάνει στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, με σουτ έξω από την περιοχή του Γκμπέλε. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά.

Στο 23΄ ο Άρης Έφτασε πολύ κοντά για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Κβιλιτάια εντελώς μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν έκανε το αναμενόμενο τελείωμα και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπένγκτσον Σκοράρει το πρώτο του στο φετινό μαραθώνιο. Μετά από γέμισμα του Μελλισσά, Οι πράσινοι με δυο πάσες πάτησαν περιοχή με τον Γκομίς, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Μπένγκτσον από κοντινή απόσταση σημείωσε το 2 0.

Η Νέα Σαλαμίνα έδωσε άμεση απάντηση και επανέφερε τη διαφορά στο ένα τέρμα. Μετά από σέντρα του Μπαχάσα από τα δεξιά ο Βέλλιος έκανε μια έξυπνη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ουσιαστικά στην πρώτη κλασική ευκαιρία των ερυθρόλευκων.

Στο 33΄ Ο Γκομίς στο ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για φάουλ. Λίγα λεπτά αργότερα ο επιθετικός του Άρη ήταν ξανά πρωταγωνιστής καθώς από θέση τετ-α-τετ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να επαναφέρει τη διαφορά τερμάτων. Ο Γκόμις βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση ήταν συνεχώς μεγάλη απειλή για την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας.

Ο Άρης δεν σταμάτησε να ασκεί πίεση με τον τεχνικό της Νέας Σαλαμίνας να είναι πολύ προβληματισμένος για τη μεσοαμυντική συμπεριφορά της ομάδας του.

*Ο Κβιλιτάι αποχώρησε αναγκαστικά από τον αγωνιστικό χώρο στο 31 και τη θέση του πήρε ο Κακόριν

Β Μέρος

Η Νέα Σαλαμίνα παρουσίασε σαφώς καλύτερο πρόσωπο στο β μέρος κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα. Επίσης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν κατοχή.

Το τέμπο στο παιχνίδι ήταν εμφανές πιο αργό στην επανάληψη και η επιθετικότητα του Άρη να είχε κοπάσει.

Σε γενικές γραμμές στο δεύτερο μέρος είχαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με το πρώτο. Με τον Άρη να αδυνατεί να δημιουργήσει κάποια τελική προσπάθεια. Συνολικά λιγοστές φάσεις στο παιχνίδι.

Στο 77΄ ο Λέζιακς πραγματοποίησε μια πολύ ωραία μπαλιά με στόχο τον Μπαχάσα, ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε την προσποίηση στη συνέχεια το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 79΄ ωραία συνεργασία από τους γηπεδούχους με Μοντνόρ και Γκομίς. Ο πρώτος έκανε το τελείωμα από το ύψος της περιοχής και είδε την προσπάθεια του να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων».

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης φλέρταρε και με τρίτο τέρμα. Ο Μελίσσας είπε «όχι» στο σουτ του Μοντνόρ από κοντινή απόσταση.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Άρης: Βανά, Καζού (82' Κορέια), Μποάκι, Μπένγκτσον, Κβιλιτάια (31'΄Κακόριν), Γκομίς (82' Μάτισικ), Γκόλτσον, Μαγιαμπέλα (67' Μοντνόρ), Στρούσκι (67' Νίκολιτς), Σαρφό, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Κακόριν, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Θεοχάρους, Μοντνόρ, Σεμέδο, Κορέια

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Μιχαήλ (69' Αζεβέδο), Φερνάντεθ, Γκμπελέ (78' Μιγκελίτο), Βέλλιος, Φράγκος (78' Κατσιάρης), Λέζιακς, Μπαχάσα, Κουμπαρή (88' Κοντόπουλος), Ντιακιτέ

Στον πάγκο:  Άντος, Τόμοβιτς, Αζεβέδο, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Σπυριδάκης, Μπεχαράνο, Λεούκο, Προκοπίου, Μαυρουδής, Κατσιάρης, Κοντόπουλος

ΓΚΟΛ: 11΄  Κβιλιτάια, 24΄  Μπένγκτσον/26΄   Βέλλιος
Κίτρινες: 33΄   Γκομίς, 47΄   Μαγιαμπέλα, 87΄  Μπένγκτσον/ 17΄   Κουμπαρής, 81΄  Λέζιακς, 56΄   Βέλλιος