Ούτε γκολ, ούτε νικητή… η ματσάρα στη Λεμεσό

Σε ένα ματς με μπόλικο θέαμα… Άρης και Απόλλων εξήλθαν ισόπαλοι (0-0) με πρωταγωνιστές Βανά και Λέουβενμπεργκ

LIVE SCORES
  • ΑΡΗΣ
  • 0
    0
  • ΑΠΟΛΛΩΝ

Άρης και Απόλλων έμειναν στο 0-0 σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα που είχε αρκετές ευκαιρίες και τους δύο τερματοφύλακες να βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και πριν συμπληρώσουμε 5 λεπτά οι δύο ομάδες κατέγραψαν από μια αξιόλογη φάση.

Ο Απόλλων στο 2ο λεπτό μέσο της σέντρας του Σαγκάλ και την απομάκρυνση του Βανά σε πρώτο πλάνο και της άμυνας του Άρη σε δεύτερο πρώτου γίνει επικίνδυνος ο Μπουαγκάρντ.

Στο άμεσος επόμενο λεπτό ο Μοντνόρ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Οι φιλοξενουμένη πίεζαν από ψηλά την ομάδα του Σπιλέφσκι και έτσι δεν την άφηνε να βγει μπροστά με ευκολία.

Από το 18ο λεπτό και ακολούθως η γηπεδούχος ομάδα ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης κρατώντας περισσότερο μπάλα και δημιουργώντας ευκαιρίες. Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε σε σχέση με την αρχή του αγώνα.

Με την ομάδα του Απόλλων να κρατάει περισσότερο μπάλα από το μισάωρο και έπειτα. Ο Άρης ωστόσο έχασε μεγάλη ευκαιρία από κεφαλιά του Κβιλιτάια από κόρνερ του Στρούσκι με τον Λέουβενμπεργκ να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Η ομάδα του Γκούλα απάντησε στις καλές ευκαιρίες με τον Βάνα να λέει όχι σε Σαγκάλ, Σάντος και Κολ που δοκίμασαν το πόδι τους. Κάπως έτσι τέλειωσε το πρώτο μέρος στο ισόπαλο 0-0

Β΄ Ημίχρονο

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού μπήκαν καλυτέρα στην επανάληψη κρατώντας περισσότερο μπάλα. Στο 55ο λεπτό ο Βέσμπεκ εκτέλεσε πολύ καλά ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με τον Βάνα να το βγάζει και αυτό.

Οι καλές φάσεις δεν σταμάτησαν με τον Ντε Αλμέιδα στο επόμενο λεπτό να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει μόλις έξω. Σε ένα καταιγιστικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο από την ομάδα του Γκούλα χωρίς ωστόσο να πέτυχει το γκολ.

Στην συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το ματς και από το 75ο λεπτό ανέβηκε θέλοντας να είναι η ομάδα που θα βρεθεί μπροστά στο σκορ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Άρης έφτασε κοντά στο τέρμα στο 92ο λεπτό με τον Γκομίς οπου το σουτ του μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι και έξω

Με τις δύο ομάδες να είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα και της ευκαιρίες τους ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Αφού βρήκαν απέναντι τους δύο φοβερούς τερματοφύλακες. Η αναμέτρηση έληξε στο ισόπαλο 0-0

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Άρη και τον Απόλλων ΕΔΩ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Κβιλιτάια, (59. Γκομίς) Γκόλντσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα,  (68. Νίκολιτς ) Στρούσκι,  ( 68. Σεμέδο) Σαρφό, (80. Μπράουν) Σαβό, Μοντνόρ. (59. Μπένγκτσον)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Λουκουμπάρ, Σανέ, Νίκολιτς, Θεοχάρους, Σεμέδο, Κορέια.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Βούρος, Σελεστίν, Ντ’ Αλμέιδα, (76. Μπολί) Μπουαγκάρντ, (89. Λαμ) Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ,  (76. Σπόλιαριτς) Βέσμπεκ, Μάρκες, (5. Ντρόζντεκ) Κολ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Λαμ, Ντουοντού, Σπόλιαριτς, Μπαραόνα, Ντρόζντεκ, Μπολί, Ντε Μάρκο, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: - / -
Κίτρινες:  Μοντνόρ, Σπιλέφκσι ( Προπονητής), Σαρφό,   / Σάντος, Μπουαγκάρντ