Άρης: Νικηφόρο το πρώτο... τεστ

Επικράτησε με 2-0 της FK Metta

Φιλική νίκη με 2-0 για τον Άρη στη Λετονία επί της τοπικής, FK Metta.

Τα γκολ για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ήρθαν από τους Μπένγκτσον (29') και Κοκόριν (83').

Αναλυτικά:

«Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό τεστ της ομάδας μας στη Λετονία με αντίπαλο την FK Metta, με την ομάδα μας να επικρατεί με 2-0, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι χρησιμοποίησε συνολικά 24 ποδοσφαιριστές, παρατάσσοντας ουσιαστικά διαφορετική εντεκάδα σε κάθε ημίχρονο. Ο Λέο Μπένγκτσον με πλασέ στο 29’ άνοιξε το σκορ, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο Β’ μέρος ο Άρης συνέχισε να είναι επιθετικός και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με πλασέ του Κακόριν στο 83΄.

Το σκόρ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αλλά σε αυτό το πρώτο δείγμα γραφής η ομάδα μας ήταν αρκετά καλή, απέναντι σε μια ομάδα πολύ πιο έτοιμη (έχουν ήδη 22 παιχνίδια πρωταθλήματος στα πόδια τους). Ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι πάντως, έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στο τακτικό κομμάτι με τους ποδοσφαιριστές να ανταποκρίνονται ικανοποιητικά στα θέλω του προπονητή.

Στο Α’μέρος, αγωνίστηκαν οι: Βανά Άλβες, Σανέ, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Κορρέϊα, Μπένγκτσον, Σαρφό, Νίκολιτς, Σεμέδο, Σπόλιαριτς και Θεοχάρους (30’Κόβατσεφ). Ενώ στο Β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σωφρονίου, Μποάκι, Μουσσούντα, Αμπουμπακάρ, Δημητρίου, Κόβατσεφ (60’Μαγιαμπέλα), Στρούσκι, Μάτισικ, Μοντνόρ, Κακόριν και Γκομίς.

Αύριο το πρωί οι ποδοσφαιριστές θα κάνουν αποθεραπεία».