Βλεπει Ομόνοια και αφηνιάζει... ο Κβιλιτάια!

Το ατομικό ρεκόρ του Γεωργιανού κόντρα στους πράσινους της Λευκωσίας

Τη διαφορά έκανε κόντρα στην Ομόνοια ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, που πέτυχε τα δυο γκολ του Άρη, στην εντός έδρας… πολύ σημαντική νίκη της Λεμεσιανής ομάδας με 2-0.

Ο Γεωργιανός διεθνής «νίκησε» τον Φαμπιάνο με υποδειγματική κεφαλιά στο 25’, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με αυτόν τον τρόπο ο 31χρονος φορ έφτασε τα έξι γκολ κόντρα στο «τριφύλλι», ισοφαρίζοντας έτσι την καλύτερη ατομική του επίδοση με τα περισσότερα τέρματα κόντρα σε μια ομάδα. Έξι φορές παραβίασε και την εστία του Απόλλωνα.

Αν στην εξίσωση βάλουμε και τις πέντε ασίστ τότε μπορούμε να πούμε πως ο «Κβίλι» έχει άμεση συμμετοχή σε συνολικά έντεκα γκολ κόντρα στην ομάδα της Λευκωσίας (σε δώδεκα ματς). Πρόκειται ουσιαστικά για επίδοση που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ για τον ίδιο, ο οποίος όπως αποδεικνύεται γίνεται ιδιαίτερα αποτελεσματικός στα παιχνίδια με την Ομόνοια.

Πέραν τούτου αξίζει να σημειωθεί πως ο Κβιλιτάια άρχισε την καριέρα του στη Λεμεσιανή ομάδα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού όχι μόνο ηγείται στην επιθετική γραμμή, αλλά μετρά ήδη και τέσσερα γκολ πρωταθλήματος. Εννοείται ωστόσο πως στην «ελαφρά ταξιαρχία» περιμένουν ακόμη περισσότερα στον ίδιο και για αυτό άλλωστε πάλεψαν το καλοκαίρι για την υπογραφή του.