«Χτύπησε» δις σαν κόμπρα ο Τσεπάκ… στο ρελαντί ο ΑΠΟΕΛ (vid)

Οι μπακ των «γαλαζοκιτρίνων» υπέγραψαν τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα – Διαχείριση από τον Ντομίνγκες στην επανάληψη

«Περίπατος» για το ΑΠΟΕΛ στο Παραλίμνι καθώς επικράτησε με 4-0 της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου». Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Τσεπάκ που σκόραρε δις ενώ μοίρασε και μία ασίστ.

Α Μέρος

Τις προθέσεις του από πολύ νωρίς έδειξε το ΑΠΟΕΛ που πίεσε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Από την άλλη ΕΝΠ σε όλο το ημίχρονο βρισκόταν σε παθητικό ρόλο με όλους τους ποδοσφαιριστές της να βρίσκονται πίσω από το κέντρο.

Η πρώτη απειλή από τους «γαλαζοκίτρινους» έγινε στο 3ο λεπτό με τον Πέτροβιτς να πιάνει τη κεφαλιά μετά από κόρνερ και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 17ο λεπτό ο Γκιντίγια δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Ο Μαρκίνιος απείλησε και αυτός με τη σειρά του στο 23ο λεπτό αλλά το σουτ κόπηκε από τους αμυνόμενους της ΕΝΠ και πέρασε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι εν τέλει κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Γκιντίγια να κάνει το ωραία συρτό σουτ μετά από παράλληλη του Τσεπάκ και να νικάει τον Αντεμπάγιο σημειώνοντας το 0-1.

Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να αντιδράσουν με το ΑΠΟΕΛ να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να ψάχνει και δεύτερο γκολ.

Στο 40ο λεπτό ο Ελ Αραμπί πλησίασε στο δεύτερο γκολ μετά από κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Παρ΄όλα αυτά οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ στο 45ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί να συνεργάζεται ωραία με τον Τσεπάκ με τον δεύτερο από δύσκολη θέση να νικάει τον Αντεμπάγιο και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 0-2 της ΕΝΠ.

Β Μέρος

Με την ασφάλεια των δύο τερμάτων μπήκε το ΑΠΟΕΛ που έριξε τις ταχύτητες σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα στη πρώτη του τελική (56ολεπτό)στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να σημειώσει και τρίτο γκολ με τον Τσεπάκ να κάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος μετά από εκτέλεση κόρνερ και να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο 67ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία μετά από ωραία συνεργασία ο Γκιντίγια έδωσε τη κάθετη στον Σαρφό που από πολύ κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η ΕΝΠ έχασε τη πρώτη της ουσιαστική φάση στο 71ο λεπτό με τον Κορίνους να κάνει τη κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί έφυγε τετ α τετ αλλά ο Αντεμπάγιο απέκρουσε το πλασέ του. Με τα πάντα να έχουν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η ομάδα του Ντομίνγκες όμως βρήκε και τέταρτο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Δώνη να γράφει και αυτός το όνομα του στους σκόρερ καθώς μετά από κάθετη του Εντογκαλά ο Ελλαδίτης με πλασέ νίκησε τον Αντεμπάγιο και σημειώσε το 4-0.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε τη δεύτερη του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσεπάκ που σημειώσε δύο γκολ.

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Ιωάννου (76′ Μπάρι), Κορίνους (76′ Χριστοφή), Σαμπού, Γκότλιεφ (67′ Μαυρουδής), Κοσμάς (53′ Κοτσώνης), Νόρτεϊ (46′ Έντσον), Μεντί, Ανδρέου, Χούγκενχουτ, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Φλίτερ, Σολωμού, Γεωργίου.

ΑΠΟΕΛ: (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (73′ Σατσιάς), Πέτροβιτς, Λαΐφης (62′ Ντβάλι), Κιντιγιά, Τεχέρα (62′ Δώνης), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντογκαλά, Μαρκίνιος (62′ Κόρμου), Ελ Αραμπί (73′ Ντράζιτς).

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Μιρ, Αμπάνια, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Άπια.

Σκόρερ: Κιντιγιά (29′), Τσεπάκ (45′, 56′), Δώνης (90+1′)

Κίτρινες: Γκότλιεφ, Σαμπού / Κοσταντίνοφ, Τσεπάκ

Αποβολές: Xαραλάμπους(Δεύτερη κίτρινη)/-

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος