Ομόνοια: Λάθη, έλλειψη συγκέντρωσης... ήττα

Έχασε από τον Άρη, σε ένα ματς που θα μπορούσε να πάει αλλιώς

Παντελής Παντελή

Η Ομόνοια έχασε με 2-0 από τον Άρη, σε ένα ματς στο οποίο το «τριφύλλι» έκανε λάθη και τα πλήρωσε. Επιπλέον, φάνηκε ότι σε πολλές στιγμές η ομάδα δεν ήταν συγκεντρωμένη, δημιούργησε ευκαιρίες και προϋποθέσεις, χωρίς όμως να βρει δίχτυα.

Σκαμπανεβάσματα και...  Φαμπιάνο

Στο πρώτο μέρος το «τριφύλλι» δεν ξεκίνησε καλά, με τον Άρη να κρατά μπάλα και να μπαίνει εύκολα στην περιοχή των Πρασίνων. Ουσιαστικά το σύνολο του Νταμπράουσκας έχασε τη μάχη του κέντρου, ενώ και από αριστερά Χαμάς με Αλιούμ είχαν πρόβλημα κόντρα στον Μαγιαμπέλα. Ακολούθως η ομάδα κέρδισε μέτρα και έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Ανδρόνικο Κακουλλή, στις οποίες μπορούσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Εκεί που πατούσε καλύτερα η Ομόνοια είδε τον Κβιλιτάια να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από μια κακή αμυντική αντίδραση Χαμάς και Κουλιμπαλί. Λίγα λεπτά αργότερα, όταν ξεπέρασε το σοκ του γκολ προσπάθησε και πάλι να κρατήσει μπάλα. Και πάλι όμως ήρθε η μεγάλη ευκαιρία του Άρη, μετά από πέναλτι που καταλογίστηκε σε χέρι του Κούσουλου.

Ο «γίγαντας» Φαμπιάνο δήλωσε ξανά παρών και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι, καθώς αν οι γηπεδούχοι διπλασίαζαν τα τέρματα τους θα ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψει η Ομόνοια.

Ήθελε, όμως δε μπορούσε

Στην επανάληψη, μπήκαν στον αγώνα Γιόβετιτς και Λοΐζου οι οποίοι έδωσαν μια νέα πνοή στην επίθεση των Πρασίνων. Ωστόσο και πάλι ήρθε το γκολ του Άρη με πέναλτι του Κβιλιτάια (54’) έπειτα από παράβαση του Παναγιώτου στον Μπένγκτσον.

Η Ομόνοια είχε αρκετό χρόνο για να αντιδράσει, προσπάθησε και έφτιαξε προϋποθέσεις οι οποίες όμως δεν ανησύχησαν τον Βανά. Γιόβετιτς και Λοΐζου ήταν οι δύο πιο κινητικοί παίχτες με το «τριφύλλι» να ανεβάζει αρκετούς παίχτες μπροστά. Έλειπε όμως η τελική πάσα, με τη μπάλα να μην καταλήγει εκεί που πρέπει για να τελειώσουν τη φάση οι παίχτες του Νταμπράουσκας.

Ατζίλι, Εράκοβιτς και Μασούρας έπαιξαν για περίπου 25 λεπτά, το σκηνικό όμως δεν άλλαξε με την Ομόνοια να θέλει αλλά να μη μπορεί.

Έτσι ήρθε η ήττα σε ένα ματς που μπορούσε να κυλήσει και διαφορετικά. Εν μέσω διακοπής ο Βάλντας Νταμπράουσκας θα πρέπει να δουλέψει σε αυτά τα λάθη και με την επανέναρξη η ομάδα του να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη.

Υπάρχει αισιοδοξία ότι ο Γιόβετιτς θα είναι πιο έτοιμος, ενώ θα επιστρέψει και ο Σεμέδο. Παράλληλα παίχτες όπως ο Ατζίλι πρέπει να δώσουν περισσότερες βοήθειες, αφού σε ματς όπως το σημερινό μπορούσε να κάνει τη διαφορά ο Ισραηλινός.

Επομένως, το «τριφύλλι» καλείται να αφήσει πίσω του αυτό το αποτέλεσμα, να πάρει ανάσες και να επανέλθει πιο έτοιμο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.