Την… έστησε στους Γεωργιανούς

Με πρωταγωνιστή τον Κουλιμπαλί που σκόραρε δυο τέρματα από στημένες φάσεις η Ομόνοια έβαλε βάσεις πρόκρισης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στις Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η Ομόνοια η οποία επικράτησε με 3-1 της Τορπέντο και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League. Τα τέρματα ήρθαν από δυο στημένες φάσεις με σκόρερ και στις δυο τον Κουλιμπαλί (41', 77'), ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Εβάντρο με απίθανο τελείωμα εκτός περιοχής μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Κακουλλή (84').  Στο 75' η Τορπέντο είχε ισοφαρίσει προσορινά με τέρμα του Πιρές που έφερε έντονα παράπονα (δικαίως) από όλους στην Ομόνοια για φάουλ που προηγήθηκε στον Κουλιμπαλί.

Η ομάδα έβαλε τα καλά της και παρουσιάστηκε ακριβώς όπως ήθελε ο κόσμος, έχοντας την απαραίτητη ενέργεια στο παιχνίδι της, φαντασία και πολλές πολλές τελικές. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας μέτρησαν 15 τελικές, εκ των οποίων οι 9 ήταν στον στόχο.

Κύριος εκφραστής επιθετικά ήταν ο ορεξάτος Σεμέδο, που δεν φάνηκε λεπτό πως προερχόταν από τραυματισμό. Ο εξτρέμ απ’ το Πράσινο Ακρωτήρι δημιουργούσε μπελάδες στους αντιπάλους όταν έπαιρνε τη μπάλα στα πόδια κι αν ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένος στην τελική του προσπάθεια θα μπορούσε και να σκοράρει.

Στα θετικά φυσικά μπαίνει η εμφάνιση του Κουλιμπαλί ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας καθώς σκόραρε δις από στημένες φάσεις, κι είναι κάτι που φαίνεται πως θα επενδύσει αρκετά ο Νταμπράουσκας.

Από εκεί και πέρα ξεχωριστή αναφορά χρίζει στον Εβάντρο που όχι μόνο πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα σε συνδυασμό με τον Κακουλλή, αλλά έδωσε και την ασίστ για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Κι όλα αυτά σε μόλις 25 λεπτά καθώς πέρασε ως αλλαγή στο 69’ της αναμέτρησης.

Παράλληλα το πλάνο Νταμπράουσκας λειτούργησε άψογα, με τον Λιθουανό να βάζει στην εξίσωση για την επιθετική ανάπτυξη τα ακραία του μπακ, ενώ μετά από εντολή του, στην αντίπαλη περιοχή πάντοτε υπήρχαν 3 - 4 ποδοσφαιριστές.

Την όλη εικόνα των «πρασίνων» ομορφαίνει το γεγονός πως η ομάδα έβγαλε αντίδραση όταν στο 75’ δέχθηκε την ισοφάριση (τέρμα που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς υπήρχε επιθετικό φάουλ). Μέσα σε 9 λεπτά όχι μόνο κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά πέτυχε κι ένα τρίτο τέρμα, το οποίο κάνει πολύ πιο εύκολη τη δουλειά στη Γεωργία.

Γενικότερα το πρόσημο στην πρώτη επίσημη εμφάνιση της Ομόνοιας είναι πέρα για πέρα θετικό και πλέον σε μια εβδομάδα από σήμερα ο στόχος είναι όπως η ομάδα επαναλάβει εαυτόν, φεύγοντας απ’ την Γεωργία με μια δεύτερη νίκη.