Παρέσυρε τη Σαλαμίνα με τεσσάρα η «καυτή» Πάφος!

Έπιασε κορυφή η ομάδα του Καρσέδο, έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων από Ομόνοια και Άρη

Συνεχίζει ακάθεκτη η Πάφος, η οποία επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» για εξ αναβολή αγώνα της 1ης αγωνιστικής και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας στους εννέα βαθμούς, ισοβαθμώντας με Ομόνοια και Άρη, όμως βάσει συντελεστή τερμάτων είναι στην 1η θέση. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δεν είχε καλή εμφάνιση, πλήρωσε τα πολλά λάθη που έγιναν στην άμυνα και δέχθηκε την ήττα, μένοντας στην 6η θέση στους τρεις βαθμούς.

Α' ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με το «καλημέρα» καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό του ματς έχασε ευκαιρία με την κεφαλιά του Φερνάντεζ να φεύγει έξω.

Στη συνέχεια όμως η Πάφος είχε καθολική υπεροχή, καθώς ανέβασε ρυθμούς και μόλις στο 8ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντράγκομιρ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έκανε το 1-0.

Μετέπειτα η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει, με την Πάφο να ελέγχει το 1-0 υπέρ της και μάλιστα προσπάθησε να το διευρύνει.

Στο 36ο λεπτό η υπέροχη της Πάφου έφερε και το δεύτερο υπέρ της γκολ, με τον Ζάιρο ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Άντος για το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 3-0 για την Πάφο με πολύ όμορφο σουτ του Πέπε εκτός περιοχής, ο οποίος νίκησε τον Άντος.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να αντιδράσει και να σκοράρει με τον Βέλλιο στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ από το VAR στο ξεκίνημα της φάσης.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 3-0 υπέρ της Πάφου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος φάνηκε στο γήπεδο πως η διαφορά δυναμικότητας και το 3-0 που είχε υπέρ της η Πάφος, δεν άφηναν περιθώρια για τη Νέα Σαλαμίνα να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε, με την Πάφο να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς.

Στο 64’ ήρθε το 4ο γκολ για την ομάδα του Καρσέδο μετά από μπαλιά του Ζάζα, ο Άντερσον στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 4-0 για την Πάφο.

Στη συνέχεια τα εναπομείναντα λεπτά στο ματς ήταν τυπικής διάρκειας, με τη Νέα Σαλαμίνα να βρίσκει δοκάρι στο 70’ μετά από κεφαλιά του Αζεβέδο.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Πάφος πήρε τη νίκη με 4-0, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην κορυφή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εντεκάδες:

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο (46' Κορέια), Ζάιρο (46' Άντερσον), Ζάζα, Τάνκοβιτς (81' Νταλίνια), Λουκάσεν, Ναμ, Ντράγκομιρ (66' Νατέλ), Ποντέλο, Πέπε (66' Σούνιτς).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παπαδούδης, Πηλέας, Νατέλ, Σούνιτς, Άντερσον Σίλβα, Νταλίνια, Ηλία, Κορέια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Άντος, Μιχαήλ (46' Τόμοβιτς), Αζεβέδο, Φερνάντεθ, Γκεμπελέ (71' Κατσιάρης), Βέλλιος, Μπεχαράνο (30' Ντουρμισάι), Παπαγεωργίου (67' Κουμπαρή), Φράγκος (46' Μπαχάσα), Λεούκο, Λέζιακς.

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Καλανίδης, Σεργίου, Τόμοβιτς, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Μπαχάσα, Βίκτωρος, Κατσιάρης

Σκόρερ: 8' Nτράγκομιρ, 36' Ζάιρο. 41' Πέπε, 64' Άντερσον/