ΑΕΛ: Ήττα στις λεπτομέρειες από ΑΕΚ

Για τα προκριματικά του UEFA futsal Champions League

Η ΑΕΛ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 5-4 στο δεύτερο παιχνίδι του προκριματικού γύρου του Ουέφα Τσάμπιονς Λιγκ που διεξάγεται στην Αυστρία.

Οι πρωταθλητές μας έκαναν εξαιρετική προσπάθεια και άγγιξαν μια μεγάλη ανατροπή καθώς στο 37' λεπτό βρέθηκαν με 5-2 πίσω στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινοι έβγαλαν αντίδραση πέτυχαν δύο γκολ, έχασαν ευκαιρία με Σκαρπάρη, απώλεσαν πέναλτι στο 39' με τον Ράφαελ και έχασαν ξανά μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγεωργίου 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη για να φέρουν τουλάχιστον το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Το παιχνίδι

Δύο ατυχές στιγμές για την ΑΕΛ έφεραν δύο αυτογκόλ από Σκαρπάρη και Τσακανιά για τα πρώτα δύο γκολ της ΑΕΚ στο 5' και 12' λεπτό. Ενδιάμεσα ο Σκαρπάρης είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα με γκολ στο 9' λεπτό. Η ΑΕΚ καταφερε στο 19' με εκτέλεση πέναλτι να κλείσει το ημίχρονο με 3-1 μπροστά.

Η πρωταθλήτρια μας μπήκε με σκοπό να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα στην επανάληψη και μείωσε με τον Σκαρπάρη στο 27' λεπτό. Η ΑΕΛ πίεσε, έπαιξε με flying goalkeeper, ρισκάροντας και αυτό έφερε δύο γκολ για την ΑΕΚ στο 34' και 37' λεπτό. Η ΑΕΛ έβγαλε ψυχή στα τελευταία τρία λεπτά και μόνο από ατυχία δεν κατάφερε τουλάχιστον να ισοφαρίσει. Πέτυχε δύο γκολ με Σκαρπάρη και αυτογκόλ αντίπαλου μέσα σε ένα λεπτό και κυνηγήσει με μανία την ισοφάριση. Στο τελευταίο λεπτό έχασε πέναλτι με τον Ράφαελ, στο 39:41" ο Σκαρπάρης είχε ένα πολύ καλό σουτ μόλις έξω και στο 39:57" ο Χατζηγεωργίου από κοντινή απόσταση αστόχησε.

Επόμενος αντίπαλος της ΑΕΛ η Λινζ Αυστρίας το Σάββατο στις 14:30 εκεί που η ΑΕΛ θα ψάξει την νίκη για να διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση