Πάλεψαν οι Μπακς, αλλα λύγισαν χωρίς τον Αντετοκούνμπο

Ίδρωσαν οι Σέλτικς για να λυγίσουν τους Μιλγουόκι Μπακς

Οι Μπακς το πάλεψαν αλλά οι Σέλτικς πήραν την νίκη (122-119) τα ξημερώματα της Πέμπτης (21/3) στη Βοστώνη.

Στο 44-25 έπεσε το Μιλγουόκι (27-7 εντός και 17-18 εκτός έδρας), στο 55-14 ανέβηκε η Βοστώνη (32-3 εντός και 23-11 εκτός έδρας).

Λίγα πράγματα από τους Μπίσλι, Κράουντερ, Λόπεζ, με τον Λίλαρντ να έχει πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι (22 πόντοι από 11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 33 λεπτά) και έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο σημαντικός είναι. Εκπληκτικός κι ο Μπόμπι Πόρτις στην τέταρτη περίοδο, με τον Ντοκ Ρίβερς να βλέπει ανταγωνιστικό πνεύμα στο ξεκίνημά της με τους Μπέβερλι, Κόνατον, Γκαλινάρι στο παρκέ.

Από την άλλη οι Σέλτικς δεν είχαν τον Τζρου Χόλιντεϊ, είχαν όμως πλουραλισμό. Ο Τέιτουμ, ο Τζέιλεν Μπράουν κι ο Ντέρικ Γουάιτ μοιράστηκαν αρμοδιότητες, ο Πέιτον Πρίτσαρντ έκανε εκπληκτική δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο και οι Σέλτικς επιβίωσαν σε ένα ματς που για τρεις περιόδους έμοιαζε εύκολο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-28, 69-56, 101-83, 122-119