Ισοπαλία στη Λισαβόνα και όλα ανοιχτά για Σπόρτινγκ και Αταλάντα

Στο πρώτο ματς για τους «16» του Europa League

Η δράση στη φάση των «16» του Europa League ξεκίνησε από σήμερα, με Σπόρτινγκ και Αταλάντα να μένουν στο 1-1 στη Λισαβόνα και να αφήνουν ορθάνοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τα «λιοντάρια» να παίρνουν το προβάδισμα στο 17’ χάρη σε εξαιρετικό τελείωμα του Παουλίνιο από τα αριστερά μετά από αστραπιαία αντεπίθεση της ομάδας του.

Παρ’ όλα αυτά, οι Μπεργκαμάσκι έφτασαν στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, με τον Σκαμάκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σειρά τραγικών λαθών στην πορτογαλική άμυνα στο 39'.

Με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά τέσσερα δοκάρια (1+3) και τους Ιταλούς ακυρωθέν γκολ στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν μπορούσε παρά να παραμείνει 1-1, με την Αταλάντα να έχει τον πρώτο λόγο για το δεύτερο ματς.