Συνέχισαν με νίκες τη μάχη για τα «αστέρια» Λειψία και Ντόρτμουντ

Ανέβαλε το πάρτι της Λεβερκούζεν η Μπάγερν!

Η μάχη της τέταρτης θέσης στην Bundesliga για το εισιτήριο του Champions League καλά κρατεί, με τις Ντόρτμουντ και Λειψία να σημειώνουν νίκες που τις κράτησαν αμφότερες ισόβαθμες με 56 βαθμούς!

Αρχικά, οι Βεστφαλοί έφυγαν με το διπλό (2-1) από την έδρα της Γκλάντμπαχ, εκεί όπου έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα, με τον Σάμπιτζερ να ανοίγει το σκορ στο 22’, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 στο 28’ με εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 36’ με τον Μαξιμίλιαν Βέμπερ, ενώ η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς στο 55’ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Αντεγέμι, κάτι που δεν την επηρέασε καθώς πήρε τη νίκη στο τέλος με 2-1.

Παράλληλα, το έργο για τη Λειψία ήταν πιο εύκολο, καθώς κατάφερε να επικρατήσει στην έδρας της με 3-0 επί της Βόλφσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 13’ με τον Όλμο, ενώ στο δεύτερο μέρος κλείδωσαν το τρίποντο με τους Σέσκο (68’) και Οπέντα (81’).

Τη νίκη με 2-0 επί της Κολωνίας πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου και δεν έστεψε ακόμη την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία θα μπορεί να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα αν επικρατήσει στο δικό της παιχνίδι την Κυριακή (14/04).

Οι Βαυαροί είχαν δύο δοκάρια, με τον Ραφαέλ Γκερέιρο να ανοίγει το σκορ στο 65’ με ένα υπέροχο αριστερό σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Μίλερ στις καθυστερήσεις πέτυχε το τελικό 2-0.

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν οι Μπόχουμ και Χάιντενχαϊμ, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν πρώτοι γκολ στο 81' με το αυτογκόλ του Σλότερμπεκ, αλλά ο ίδιος παίκτης πήρε το αίμα του πίσω και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Τεράστια νίκη με 4-1 επί της Χόφενχαϊμ που την κρατάει στη 16η θέση των μπαράζ πέτυχε η Μάιντς. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Καντεράμπεκ στο 19', κατάφερε να κάνει εντυπωσιακό δεύτερο μέρος, παίρνοντας τους το τρίποντο. Ο Μπούρκαρντ ισοφάρισε στο 47', με τους Εμουένε και Γκρούντα να πετυχαίνουν το 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ονισιβό στο 88'.