Αντίδραση.... με τεσσάρα στην συμπολίτισσα (vid)

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-1 της ΑΕΛ, στο ματς μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο λεμεσιανό ντέρμπι καθώς επικράτησε με 4-1 της ΑΕΛ και ανέβηκε στους 58 βαθμούς.

Α' Μέρος

Με γκολ ξεκίνησε το λεμεσιανό ντέρμπι καθώς ο Απόλλωνας προηγήθηκε με τον Μάρκες στο 1ο λεπτό. Ο Τσούκα έκανε το λάθος με τον Πέρετζ να το εκμεταλλεύεται και να δίνει έτοιμο γκολ στον επιθετικό του Απόλλωνα ο οποίος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γρήγορο γκολ αλλά μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο δεν κατάφερε να γίνει απειλητική. Στο 23ο λεπτό έχασε την πρώτη της ευκαιρία με τον Τζάλμα να κάνει το σουτ αλλά ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 32ο λεπτό με τον Μακρή να δίνει έτοιμο γκολ στον Αντρέου αλλά ο τελευταίος δεν έκανε το ιδανικό τελειώμα με τον Λέουβενμπεργκ να σώζει την ομάδα του.

Ακόμη ένα ατομικό λάθος στοίχισε στην ΑΕΛ, αυτή τη φορά από τον Ανέστη που έκανε λάθος πάσα στον Μάρκες ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπακένγκα που δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 2-0.

Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν δεν σταμάτησε εκεί καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σημειώσε και τρίτο γκολ με τον Μάρκες να «τσιμπάει» τη μπάλα και να νικάει τον Ανέστη γράφοντας το 3-0.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 3-0.

Β' Μέρος

Οι «γαλάζιοι» σημειώσαν τη πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάρκες να κάνει το σουτ αλλά ο Ανέστη απέκρουσε.

Ο Απόλλωνας είχε την ψυχολογία με το μέρος του και ήταν πιο απειλητικός. Μάλιστα στο 60ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακένγκα να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν σημειώσε και τέταρτο γκολ στο 68ο λεπτό με τον Άδωνη να κάνει το πλασέ ανενόχλητος και να νικάει τον Ανέστη.

Η ΑΕΛ στην πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος μειώσε σε 4-1.Στο 84ο λεπτό ο Νεοφύτου κυνήγησε τη φάση και πρόλαβε τη μπάλα δίνοντας τη πάσα στον Μίντσεφ ο οποίος σκόραρε.

Τίποτα το αξιόλογο δεν είχαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα να είναι ο νικητής στο λεμεσιανό ντέρμπι.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Απόλλων:  Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (58′ Γιούρτσεβιτς), Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Φιλιώτης, Μάρκες (72′ Ποντικός), Μπακένγκα.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σκιέλβικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους.

ΑΕΛ: Ανέστη, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46′ Μίντσεφ), Παπαφώτης, Σέρνιτς, Μορέιρα, Τσούκα, Μακρής (72′ Νεοφύτου), Θεμιστοκλέους (46′ Κα), Ντζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσεΐ, Μίντσεφ, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Κανό, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου

Σκόρερ: 1',45+ Μάρκες,37'Μπακένγκα,68'Άδωνη/84'Μίντσεφ

Κίτρινες: Μαλεκκίδης,Φιλιώτης/Σερντις