Επτάψυχη Αργεντινή, γλίτωσε την ήττα από το Μαρόκο στο 90’+16’!

To Μαρόκο προηγήθηκε 2-0 και ήταν αγκαλιά με τη νίκη στην πρεμιέρα, αλλά η Αργεντινή αποδείχτηκε επτάψυχη

Φανταστική Αργεντινή, αποδείχθηκε επτάψυχη και γλίτωσε την ήττα από το Μαρόκο!

Παρόλο που οι Μαροκινοί προηγούνταν με 2-0, η αλμπισελέστε φάνηκε σκληρό καρύδι, μείωσε και ο Μεδίνα στο 90'+16' έφερε το ματς στα ίσα, γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα, στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων!

Εξαιρετική εικόνα από τον Σαντιάγο Έσε, με τον Αργεντινό χαφ του Ολυμπιακού να αγωνίζεται για 70 λεπτά.

Καλύτερο ήταν το Μαρόκο στο πρώτο ημίχρονο και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Η Αργεντινή από την άλλη έβγαζε ζητήματα στη δημιουργία και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Ο Έσε από πλευράς «αλμπισελέστε» ήταν αρκετά δραστήριος, προσπαθώντας να κόψει και να φτιάξει, αλλά οι Μαροκινοί είχαν πάρει φόρα και απειλούσαν συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το Μαρόκο άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Ραχίμι! Συγκεκριμένα, ο Άκομαχ με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Χακίμι, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο 28χρονος με σεντερφορίσιο τελείωμα νίκησε τον Ρούλι για το 1-0! Το Μαρόκο μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με την Αργεντινή ωστόσο να ανεβαίνει γρήγορα και να αρχίζει να φαίνεται στο γήπεδο.

Το Μαρόκο στο 51’ κατάφερε και διπλασίασε τα τέρματα από την άσπρη βούλα με τον Ραχίμι ξανά. Και εκεί που φαινόταν το ματς να είχε μια ξεκάθαρη εικόνα, η «αλμπισελέστε» μείωσε στο 68’ με κοντινή προβολή του Σιμεόνε. Δυο λεπτά αργότερα, ο Σαντιάγο Έσε βγήκε από το παιχνίδι, με τον Μασεράνο να βάζει πιο φρέσκα πόδια.

Από το γκολ και έπειτα, η Αργεντινή είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε την αντίπαλη εστία, με το Μαρόκο αυτή την φορά να παίζει στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Άλβαρες να ισοφαρίσει αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Τα λεπτά περνούσαν αλλά ο έξτρα χρόνος των 15 λεπτών που έδειξε ο ρέφερι… βοήθησε την «αλμπισελέστε» να αποφύγει την ήττα. Διότι στο 90’+16’ και μετά από αδιανόητη φάση διαρκείας με δύο δοκάρια, ο Μεδίνα από κοντά σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-2, αφήνοντας το Μαρόκο στα κρύα του λουτρού.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τελευταία Ενημέρωση