Με το... δεξί στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Νέα Ζηλανδία!

Η ομάδα από την Ωκεανία επικράτησε 2-1 της Γουινέας

Με το δεξί στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού μπήκε το βράδυ της Τετάρτης (24/07) η Νέα Ζηλανδία!

Η ομάδα από την Ωκεανία επικράτησε 2-1 της Γουινέας του Αλγκασίμ Μπα του Ολυμπιακού, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού, στον 1ο όμιλο όπου συμμετέχουν ακόμα, Γαλλία και Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Πολύ καλό ρυθμό είχε η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα. Τελικώς, αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί ήταν η Νέα Ζηλανδία στο 25ο λεπτό, με τον αρχηγό, Μάθιου Γκάρμπετ, να εκμεταλλεύεται το ολέθριο λάθος του αντίπαλου κίπερ και με ωραίο δυνατό σουτ να κάνει το 0-1! Δευτερόλεπτα νωρίτερα, ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα!

Οι Αφρικανοί έψαξαν την ισοφάριση στην επανάληψη, βλέποντας ωστόσο το VAR να τους ακυρώνει το εξαιρετικό τέρμα του Μπαλντέ στο 62ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, η πίεση απέφερε «καρπούς» και η Γουινέα έφερε το ματς στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα με υπέροχο πλασέ του Ντιαβαρά. Πριν καν προλάβουν να... χαρούν οι ποδοσφαιριστές της, η Νέα Ζηλανδία «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο ματς με τον Γουέιν στο 76', παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Αίγυπτος και Δομινικανή Δημοκρατία έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο «Μποζουάρ» του Ναντ, δύο ομάδες όπου συμμετέχουν στον 3ο όμιλο, όπου η Ισπανία νωρίτερα επικράτησε 2-1 του Ουζμπεκιστάν.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τελευταία Ενημέρωση