«Χρυσή» στο πόλο γυναικών για πρώτη φορά η Ισπανία!

Η Ισπανία είναι η νέα χρυσή Ολυμπιονίκης στο πόλο γυναικών

Ιστορία έγραψε και στο πόλο γυναικών η Ισπανία! Η «ρόχα» κατέκτησε τον μόνο τίτλο που της έλειπε, καθώς νίκησε 11-9 την Αυστραλία και ανέβηκε για πρώτη φορά στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο!

Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2, αλλά στη συνέχεια οι «στίνγκερς» έμειναν χωρίς γκολ για 9,5 λεπτά, καθώς η Μαρτίνα Τερέ πραγματοποίησε πολύ μεγάλη εμφάνιση (αποκρούσεις συνολικά).

Η Ισπανία είχε πρόβλημα στην παίκτρια παραπάνω, αλλά προϊόντος του χρόνου βρήκαν λύσεις με τις πολύπειρες Μπέα Ορτίθ και Μάικα Γκαρθία και ξέφυγαν 7-4, ένα λεπτό πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος.

Η Αυστραλία προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 7-6, αλλά οι παίκτριες του Μιγκέλ Όκα δεν είχαν διάθεση να δώσουν περαιτέρω δικαιώματα και ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (11-7), επικυρώνοντας τον ιστορικό θρίαμβο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 3-4, 4-4