Κέρδισε τον ΠΑΟΚ... και προβάδισμα πρόκρισης!

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση στο χάντμπολ

Στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για το EHF European Cup, η Ανόρθωση κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 30-24, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στα του αγώνα, η Ανόρθωση μπήκε με...σπασμένα τα φρένα στο ματς και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με άμυνα για σεμινάριο (δέχτηκε ένα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά), αλλά και επιθετικά με τον Αργυρού και τον Αντάμοβιτς να πετυχαίνουν από δύο γκολ, ξέφυγε νωρίς με 5 γκολ διαφορά.

Στα επόμενα λεπτά ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει με τον Τριανταφυλλίδη, αλλά η Κυρία δεν επέτρεψε την διαφορά να πέσει κάτω από τα τρία γκολ, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον τερματοφύλακα, Νούνγκοβιτς, o οποίος έκανε την μία απόκρουση μετά την άλλη.

Οι ασπρόμαυροι στα τελευταία λεπτά και με συνεχόμενα γκολ του Ιωάννου αλλά και του Λαδάκη, κατάφερε να μειώσει από τα 6 στα 2 γκολ την διαφορά, με το 15-13 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο προπονητής των ασπρόμαυρων, επιστράτευσε με την έναρξη του β ημιχρόνου τον Παπάζογλου κάτω από τα δοκάρια σε μία κίνηση, που εκ του αποτελέσματος κρίθηκε ολόσωστη. H επανάληψη άρχισε με τους αδελφούς Κουκμίση να αναλαμβάνουν. Ο Κωνσταντής με 3 και ο Νίκος με 1 προσωπικό γκολ, ισοφάρισαν για τον Δικέφαλο του Βορρά στο 37ο λεπτό σε 18-18.

Όχι μόνο πλησίασε στο σκορ ο ΠΑΟΚ, αλλά πέρασε μπροστά στο 43΄ με γκολ του Μπάτζιου από το πίβοτ. Η Ανόρθωση απαντούσε στα γκολ με πρωταγωνιστή τον Σεϊρεκίδη (γιο του προπονητή του ΠΑΟΚ, σε μία άτυπη οικογενειακή μονομαχία), με το σκορ να είναι στην μικρότερη δυνατή διαφορά για αρκετή ώρα.

Με συνεχόμενα γκολ ο Ιωάννου, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ σήμερα, κρατούσε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής, αλλά ο Νούνγκοβιτς με 2 τρομερές αποκρούσεις και 2 γκολ στην επίθεση, η Ανόρθωση ξέφυγε στο +5 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η Κυρία διαχειρίστηκε την διαφορά που έχτισε με κόπο, με το τελικό σκορ 30-24 να της δίνει προβάδισμα, ενόψει του αυριανού (26.10) αγώνα και πάλι στο ίδιο γήπεδο.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση(Ευσταθιάδης): Κωστακίδης 2, Γουργούμης, Λεωνίδου, Μπακατσέλος, Αργυρού 3, Νόυνγκοβιτς, Μπέζερ, Κάμπαρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μπούντιτς 3, Καϊμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγκιτς 6, Φεσιάς, Σεϊρεκίδης 6

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης , Ιωάννου 7, Κ. Κουκμίσης 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ , Ν. Κουκμίσης 3, Μπάτζιος 1, Παπαγεωργίου , Τριανταφυλλίδης 2

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-1, 8-4, 10-6, 14-9. 15-13(ημίχρονο), 17-16, 19-18, 21-22, 24-23, 28-24, 30-24

Διαιτητές : Μπόσνιακ- Μάριτς Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 2/2 - 2/2

Πηγή: Sdna.gr

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση