Απέδρασε σαν πρωταθλητής από την Πόλη!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε όλες τις αρετές του στην Πόλη και νίκησε τη Φενέρ με σκορ 81-76

Ο επτάστερος εμφανίστηκε στην Πόλη! Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε τεράστια εμφάνιση στο «Ulker Sports Hall» και νίκησε 81-76 τη Φενέρμπαχτσε, βγάζοντας στο παρκέ όλες τις αρετές που τον έφεραν πέρυσι στην κορυφή Ελλάδας και Ευρώπης. Στο 3-2 πλέον οι «πράσινοι», που έκαναν τη μεγαλύτερη νίκη τους μέχρι στιγμής στη σεζόν και άλωσαν μία έδρα απ' όπου θα περάσουν ελάχιστοι.

Παρόλο που η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κλήθηκε να αντιμετωπίσει έναν από τους πλέον ισχυρούς αντιπάλους που θα βρει μπροστά του χωρίς τους Ντίνο Μήτογλου, Ιωάννη Παπαπέτρου και Μάριους Γκριγκόνις, για τρία δεκάλεπτα έμοιαζε ασταμάτητη κόντρα στη Φενέρ, διατηρώντας διαρκώς το προβάδισμα μεταξύ 8-10 πόντων.

Στην τελευταία περίοδο, η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την έδρα αλλά και την κούραση των φιλοξενούμενων ώστε να κάνει την αντεπίθεσή της, παίρνοντας προβάδισμα 70-65. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα πρωταθλητή και με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους (κι ένα μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα) κατάφερε να θέσει τον αγώνα υπό τον έλεγχό του και να πάρει το «διπλό».

Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει στην έδρα της πρώτα τη Μακάμπι (29/10, 20:30) και την Παρτίζαν (1/11, 19:45). Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τη Βιλερμπάν (30/10, 21:15) και έπειτα θα φιλοξενηθεί στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (1/11, 21:00).

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε πρώτος στο παιχνίδι με μία εύστοχη βολή του Λεσόρ (0-1). Ο Γκούντουριτς πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς με σουτ μέσης απόστασης (2-1), με τον Κόλσον να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 5-1. Ο Λεσόρ έβαλε μετά από 3:30 λεπτά το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για τους πράσινους (5-3), με τον Ναν να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (5-6). Ο Μπιρτς έβαλε γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή (7-6), ενώ ο Λεσόρ γύρισε ωραία και έγραψε το 7-8. Ο Γκραντ έκλεψε και έβαλε λέι απ στο τρανζίσιον (7-10), με τον Γκούντουριτς να απαντάει αμέσως με δικό του καλάθι (9-10). Ο Οσμάν ευστόχησε σε δύο βολές και ο Χολ σε σουτ μέσης απόστασης για το 11-12. Ο Γκραντ και ο Ναν έγραψαν το 11-16 με δύο ακόμη mid range σουτ, ενώ ο Οσμάν έτρεξε στο τρανζίσιον και ο Μπράουν έβαλε τρίποντο για το 13-21. Ο Μέις έγραψε το 15-21 λίγο πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μπράουν έβαλε γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή για το 15-23. Ο ίδιος έτρεξε στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο και υπέγραψε το +10 (15-25), όμως η Φενέρ απάντησε με τρεις βολές του Μπιμπέροβιτς και τρίποντο από τον ίδιο και τον Μέλι για το 24-28. Ο Μπράουν έδωσε λύση με ανάποδο λέι απ (24-30), ενώ ο Γιουρτσεβέν ευστόχησε σε δύο βολές για το 24-32. Ο Τούρκος πήρε την ασίστ του Σλούκα και επανέφερε την ομάδα του στο +10 (24-34). Ο Χέιζ-Ντέιβις μείωσε με μακρινό σουτ (27-34), πριν ο Γκούντουριτς βάλει γκολ φάουλ για το 30-36. Ο Γκραντ έδωσε απάντηση με τρίποντο από τη γωνία (30-39), με τον Σλούκα να βάζει και αυτός από την κορυφή για το 30-42. Η Φενέρ αντέδρασε με σουτ του Μπόλντγουιν και τρίποντο του Κόλσον (35-42), όμως ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος και πήγε στο ημίχρονο με +11 (35-46).

Η τουρκική ομάδα μείωσε με τον Μέλι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (37-46), με τον Λεσόρ να σκοράρει δύο βολές για το 37-48. Ο Μπόλντγουιν σκόραρε με φλόουτερ (39-48), πριν ο Λεσόρ κάνει τάπα στον Γκούντουριτς και δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το λέι απ του Ερνανγκόμεθ (39-50). Ο Ναν κέρδισε αντιαθλητικό (39-52) όμως ο Μπόλντγουιν σκόραρε για τρεις από τη γωνία (42-52) και μείωσε. Ο Γιουρτσεβέν έβαλε δύο βολές για το +11 των πρασίνων (44-55), με τον Μπόλντγουιν να σκοράρει για τρεις και να μειώνει σε 47-55. Ο Γιουρτσεβέν έβαλε χουκ (47-57), ενώ μετά από κλέψιμο του Γκραντ ο Σλούκας ευστόχησε σε μακρινό σουτ για το 47-60. Η Φενέρ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 5-0 με τρίποντο του Μπόλντγουιν και λέι απ του Μπιμπέροβιτς (52-60), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 54-62 με δύο βολές του τελευταίου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κόλσον μείωσε με χουκ σε 56-62. Ο Σλούκας και ο Μπιμπέροβιτς αντάλλαξαν τρίποντα και ο Μπιρτς έβαλε λέι απ για το 61-65 της Φενέρ. Ο καταπληκτικός Μπιμπέροβιτς σκόραρε ξανά για τρεις και έφερε το ματς μετά από πολλή ώρα στον πόντο (64-65). Ο Χολ έβαλε μπροστά τη Φενέρ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο από τη γωνία (67-65), ενώ ο Κόλσον έβαλε γκολ φάουλ και έστειλε τη Φενέρ στο +5 (70-65). Ο Μπράουν μείωσε με σημαντικό τρίποντο από τη γωνία (70-68), όμως ο Μπόλντγουιν πήγε στη γραμμή και διαμόρφωσε το 71-68 με μία βολή. Ο Γκραντ έριξε τη διαφορά με ανάποδο λέι απ (71-70) όμως ο Χολ του απάντησε με τον ίδιο τρόπο (73-70). Ο Σλούκας έδωσε λύση από το ύψος της βολής (73-72), ενώ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (73-75). Ο Γκραντ έκλεψε και ο Λεσόρ σκόραρε από κοντά (73-77). Ο Μπιμπέροβιτς έχασε δύο βολές όμως ο Μέλι μείωσε με τρίποντο (76-78). Ο Ναν πήγε στις βολές, έβαλε την πρώτη και έχασε τη δεύτερη, όμως ο Λεσόρ ήταν εκεί και έγραψε το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81