Σεφτέ στη φετινή Ευρωλίγκα έκανε η Παρτίζαν!

Στην… κολασμένη «Beogradska Αrena»!

Μετά από δύο εκτός έδρας ήττες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε τοπ πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν επικρατώντας με 86-78 της Μπάγερν Μονάχου στην κατάμεστη και... κολασμένη «Beogradska Αrena»!

Οι Σέρβοι κυριάρχησαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά τους πίσω από τα 6,75μ. (11/22 τρ.), κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 22 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και με +19 (71-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Στέρλινγκ Μπράουν με 22 πόντους, ενώ, για τους Βαυαρούς ξεχώρισε ο Ομπστ με 15 πόντους.

Το ματς:

Ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στις αρχές της πρώτης περιόδου, εκεί όπου η Μπάγερν προηγήθηκε με 6-9 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Η συνέχεια άνηκε στην Παρτίζαν, η οποία με τα τρίποντα των Μπονγκά, Μπράουν και Ντιλικινά έφτασε στο +13 (24-11), κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 24-15. Το επιθετικό κρεσέντο των Σέρβων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου όχι μόνο διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, αλλά έφτασαν ακόμα και στο +22 (45-23) στο 17', προτού πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-32.

Η αντίδραση των Βαυαρών ήρθε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Κάρσεν Έντουαρντς και Ομπστ να «ροκανίζουν» τη διαφορά, μειώνοντας μέχρι και τους 8 πόντους για το 56-48 στο 24'. Ωστόσο, η Παρτίζαν βρήκε τον τρόπο με τους Μπονγκά και Ταϊρίκ Τζόουνς να ανεβάσει ξανά τη διαφορά, κλείνοντας την περίοδο στο +19 για το 71-52. Λίγο η χαλάρωση των γηπεδούχων, λίγο η αντεπίθεση των Γερμανών, έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι και τους 6 (78-72) στο 33'. Στο φινάλε, η Παρτίζαν κατάφερε να διασφαλίσει το υπέρ της προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78.