Ερυθρός Αστέρας: Άλωσε την Πόλη και συνεχίζει!

Έπαιξε καταπληκτική άμυνα και υποχρέωσε τη Φερνέρμπαχτσε στην πρώτη της φετινή ήττα στην Euroleague (57-76).

Τρομερός Ερυθρός Αστέρας, προελαύνει στην Euroleague και μετά από τρεις αγωνιστικές βρίσκεται (έστω και προσωρινά) στην κορυφή, έπειτα και από τη νίκη του στην Πόλη κόντρα στη μέχρι στιγμής αήτηττη Φενέρμπαχτσε (57-76).

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Τζόελ Μπόλομποϊ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, κάνοντας παράλληλα νταμπλ-νταμπλ και με τα ριμπάουντ. Από κοντά και οι Νέντοβιτς με 17 και Ντάουμ με 14.

To ματς:

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν από την αρχή του αγώνα καταιγιστικός και έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά με τον Τζόελ Μπόλομποϊ (2-12, 3:30), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο εκπληκτικό 12-26! Το δίδυμο των Μπόλομποϊ (9π.) και Ντάουμ (7π.) κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην πρώτη περιόδο, την ώρα που η Φενέρ σε αυτό το διάστημα βασιζόταν αποκλειστικά στον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (10π.).

Στη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και με μπροστάρη τον Χέιζ-Ντέιβις (20 πόντους) μείωσαν σε 31-38, το οποίό ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ωστόσο ο Ερυθρός διαχειρίστηκε άψογα αυτήν την ορμή της ομάδας του Γιασικεβίτσιους και ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (34-44, 25'), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 42-54.

Οι Σέρβοι στην τελευταία περίοδο όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά κατάφεραν να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη με σκορ 57-76 με πολύ ωραίο μπάσκετ και με φοβερή άμυνα και κάνοντας ταυτόχρονα το 3-0 στη EuroLeague!

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 31-38, 42-54, 57-76.