Καλό μάθημα από τη Σερβία στην Ελλάδα ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων

Η Ελλάδα άντεξε για 29 λεπτά στο Βελιγράδι

Φιλική συντριβή στο Βελιγράδι για την Εθνική στην «πρόβα τζενεράλε» πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η «επίσημη αγαπημένη» αντιστάθηκε για 29 λεπτά στην άκρως ποιοτική Σερβία του σπουδαίου Νίκολα Γιόκιτς και των εύστοχων, Ντόμπριτς και Μπογκντάνοβιτς, όμως με μια έξαρση των «πλάβι» στο τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε ένα καλό μάθημα γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 94-72.

Πολλά σχήματα δοκίμασε ο coach Βασίλης Σπανούλης, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες του. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε πέντε ριμπάουντ, την στιγμή που ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου ολοκλήρωσε το ματς με 10. Θετικότατος ο Δημήτρης Μωραϊτης με οκτώ πόντους, από έξι είχαν Λαρεντζάκης και Παπαγιάννης.

Για τους νικητές Σέρβους κορυφαίος ήταν ο Φίλιπ Πετρούσεφ που είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, μεγάλο ματς από τον Γιόκιτς των 16 πόντων, των 6 ασίστ και των επτά ριμπάουντ. Ψυχρός εκτελεστής ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που ολοκλήρωσε το φιλικό με 19 πόντους τέσσερα ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς:

Με Γουόκαπ, Τολιόπουλο, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη στην αρχική πεντάδα η Εθνική, προσπάθησε να χτυπήσει τη Σερβία στην περιφέρεια, όμως οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο πρώτο ενάμισι λεπτό του ματς.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Πετρούσεφ, αλλά και με ένα τρίποντο του Γιόκιτς από την κορυφή προηγήθηκαν 6-0, με τον Αντετοκούνμπο να «απαντά» πίσω από τα 6,75. Η ομάδα του Πέσιτς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στο «ζωγραφιστό» με τον Πετρούσεφ να κυριαρχεί, όμως ο Γιάννης με καλάθι και φάουλ μείωσε στους δυο (10-8) και τον Ντόμπριτς να σκοράρει για το 12-8.

Οι «πλάβι» ξέφυγαν στο σκορ με +8 χάρη στον Ντόμπριτς και τον Μπογκντάνοβιτς, ενώ ακολούθησε ένα καλάθι του Τολιόπουλου για το 19-13 της Εθνικής. Αμφότερες οι ομάδες πήγαν αρκετές φορές στη γραμμή των βολών, με το ματς να οδηγείται σε... τρελό τέμπο και τους Μωραϊτη και Λαρεντζάκη να κρατούν όρθια την Ελλάδα με δύσκολα καλάθια. Τα λάθη της «γαλανόλευκης» έδωσαν πολλές κατοχές στη Σερβία η οποία με το γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ προηγήθηκε 26-21 στην πρώτη περίοδο.

Με ένα επί μέρους 6-2 η Σερβία πήρε προβάδισμα εννέα πόντων στην αρχή της 2ης περιόδου, με τη συγκεκριμένη διαφορά να μένει για ώρα καθώς από τη μια ο Πλάβσιτς σκόραρε, ενώ ο Αντετοκούνμπο με 2/5 βολές και πολλά κερδισμένα φάουλ διαμόρφωναν την εικόνα του ματς (34-25). Η Εθνική έκανε το δικό της σερί με τους Παπανικολάου και Μήτογλου να μειώνουν στους τέσσερις (34-30), όμως ένα τρίποντο του Μιλουτίνοφ έφερε ξανά τη Σερβία στο +7.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύσκολα καλάθια από την περιφέρεια με το Μπογκντάνοβιτς και τον Γιόκιτς να βρίσκουν σκορ για το 45-37.Με καλάθι του Παπανικολάου η Ελλάδα μείωσε σε 45-39, όμως ένα απίθανο buzzer beater του Αβράμοβιτς διαμόρφωσε το 48-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Το απαράμιλλο στιλ του Γιόκιτς και η ευστοχία των Μπογκντάνοβιτς και Πετρούσεφ έφεραν τη Σερβία για πρώτη φορά στο +15 (59-44). Η Ελλάδα απάντησε με τρίποντο του Παπαγιάννη, αλλά και με τη συνεισφορά των Παπανικολάου, Γουόκαπ, Μωραϊτη, κατάφερε να φέρει το σκορ στο 60-52.

Ο Γιόκιτς συνέχισε να τροφοδοτεί τους αντιπάλους του με τον Ντόμπριτς και τον Μπογκντάνοβιτς να διατηρούν τη διαφορά υπέρ της Σερβίας, την στιγμή που ο Γιάννης με δύσκολο καλάθι και ο Παπανικολάου με βολές διατήρησαν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα (65-56). Από το σημείο εκείνο και έπειτα και με τον Βασίλη Σπανούλη να δοκιμάζει διάφορα σχήματα η Σερβία, έβρισκε με εύκολο τρόπο τον δρόμο προς το ελληνικό καλάθι φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους 72-56, χάρη σε τρίποντο του Γιόκιτς. Τα λάθη των Ελλήνων δεν εξαλείφθηκαν με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι της τρίτης περιόδου για το 72-58.

Οι τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από Καλαϊτζάκη και Λαρεντζάκη κατέβασαν τη διαφορά στους 10 για την Ελλάδα (72-62), όμως οι παίκτες του Σπανούλη συνέχισαν τα λάθη με τη Σερβία να μην βγάζει το πόδι από το γκάζι και να φτάνει με συνοπτικές διαδικασίες στο +18 (80-62).

Τα τελευταία πέντε λεπτά του ματς μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία με τον Γιόκιτς να εκτελεί με κάθε τρόπο και τη Σερβία να ολοκληρώνει το ματς με ένα εμφατικό +22 (94-72) δίνοντας ένα καλό μάθημα στην Εθνική στην «πρόβα τζενεράλε» ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων.

Πηγή: Sport-fm.gr

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση