Τρίτη διαδοχική επιτυχία για την Payabl. EKA ΑΕΛ

Κέρδισε εντός έδρας την Ένωση

Με νίκη για την ΑΕΛ επί της Ένωσης, ολοκληρώθηκε η αποψινή αναμέτρηση που ήταν και η δεύτερη χρονικά για την 3η αγωνιστική στην 1η φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League.

Στο «Ν. Σολομωνίδης», η ομάδα της Λεμεσού νίκησε με 99-67.

Αυτή ήταν και η 3η διαδοχική νίκη της ΑΕΛ σε ισάριθμους αγώνες, ενώ για την ομάδα του Παραλιμνίου, ήταν η 3η διαδοχική ήττα, σε επίσης ισάριθμους αγώνες.

Κορυφαίοι για τη νικήτρια ομάδα, ήταν οι Molson και Flowers, που ήταν και οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΛ.

Μετά από ένα εναλλασσόμενο προβάδισμα στο ξεκίνημα και ενώ ο ρυθμός ήταν γρήγορος, μετά το πρώτο 5λεπτο, η ΑΕΛ άρχισε να αποκτά μιαν διαφορά, της οποίας η τιμή αυξανόταν όσο κυλούσε ο χρόνος και αυτή η εικόνα, είχε σαν αποτέλεσμα, να προηγηθεί στο τέλος της 1ης περιόδου με 28-20.

Η βελτιωμένη και αμυντικά ΑΕΛ κατά το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις και στην επίθεση, την ίδια στιγμή που η Ένωση αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δυο πλευρές του γηπέδου.

Molson και Flowers, αποτελούσαν μόνιμη πηγή παραγωγικότητας για τη γηπεδούχο, που ανέβασε τη διαφορά πάνω από το +20, για να φθάσει στο +26 (52-26), λίγο πριν το 18`, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 55-31.

Όσο για την εικόνα της 3ης περιόδου, δεν άλλαξαν και πολλά σε σχέση με την προηγούμενη.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ΑΕΛ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, λίγο πριν το 27`, αύξησε τη διαφορά στους 30 (61-31) και παρότι ήταν ακόμη νωρίς, πολύ δύσκολα η Ένωση θα μπορούσε να άλλαζε τη σε βάρος της κατάσταση.

H διαφορά παρέμενε σε ψηλά επίπεδα και στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν και έτσι, στο τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 82-50, πάντα για την ομάδα της Λεμεσού.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί ως προς το ερώτημα, ποιος θα ήταν ο νικητής, αν και απέμενε μια ακόμη περίοδος, για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Επόμενο ήταν να έπεφτε κάπως και ο ρυθμός, αλλά με τη διαφορά να παραμένει σε ψηλά επίπεδα.

Στο 35`, το σκορ πήγε στο 90-61, πάντα για την ΑΕΛ, που τελικά κέρδισε το παιχνίδι με 99-67.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 55-31, 82-50, 99-67.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Givance 13 (3), Bickerstaff 11, Molson 28 (3), Χριστοφίδης, Flowers 23 (5), Μάρκου 6 (1), Δημητρίου 5 (1), Μονιάτης, Κωνσταντίνου, Σάββα 4, Γεωργίου, Watts 9 (3).

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Γιανναράς): Jones 16 (1), Σολωμού 6, Mahorcic 13, Wilson 9, Davis 17 (3), Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους 1, Χ`Κώστας, Γεωργίου 1, Mikheev, Ζαρμπάλας, Πυρίλλης 4.