Από ένα γκολ και μία κόκκινη είχαν Μαρσέιγ και Ανζέ σε μία «μάχη» δίχως νικητή

Απρόσμενο εντός έδρας «στραβοπάτημα» για τη Μαρσέιγ, καθώς δεν μπόρεσε να λυγίσει την Ανζέ μέσα στο Βελοντρόμ, με το παιχνίδι να κολλάει στο 1-1

Η Μαρσέιγ πέταξε στα… σκουπίδια την ευκαιρία της να πατήσει στην κορυφή της Ligue 1, έστω και προσωρινά, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ανζέ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο κόκκινες σε χρόνο… ρεκόρ πήραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καμία όμως δεν μπόρεσε να κλέψει τη νίκη έστω και στο φινάλε.

Κακό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, με τον Ράο Λισόα να αποβάλλεται στο 26ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν πολύ νωρίς με 10 παίκτες.

Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και η Μαρσέιγ, καθώς ο Μοπέ, πρώτα στο 27’ και μετά στο 30’ αντίκρισε δύο απανωτές κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα να αφήνει και αυτός με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Ρόου να νικάει με υπέροχο πλασέ τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά στο Βελοντρόμ όμως δεν κράτησε πολύ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν άμεσα απάντηση. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Ελ Μελάλι με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ρούλι, με τον Αργεντινό να μην μπορεί να αποσοβήσει το μοιραίο. Οι φιλοξενούμενη κατάφεραν να διατηρήσουν αυττό το 1-1 μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης παίρνοντας έναν σημαντικό βαθμό στην οικονομία του πρωταθλήματος.