Η Λιόν «ξεπέταξε» τη Ναντ και πάει άνετη στην διακοπή

Με ένα σβηστό 2-0 πήρε εύκολα το τρίποντο εντός έδρας

Λιόν και Ναντ αναμετρήθηκαν για την 7η αγωνιστική της Ligue 1, με την ομάδα του Πιερ Σέιτζ να περνάει ένα άνετο απόγευμα εντός έδρας (06/10, 2-0), στη τελευταία της αναμέτρηση πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Την αρχή στο σκοράρισμα την έκανε το Ταλιαφίκο στο 22ο λεπτό βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Ο Μπενχραμά με μία εξαιρετική πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Αργεντινό και αυτός με ένα άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων βάζοντας σε μεγάλο βαθμό «ταφόπλακα» στις ελπίδες της Ναντ για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Πάλιος στο 54ο λεπτό άθελα του ενώ προσπάθησε να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας αέρα δύο γκολ στη Λιόν.

Με αυτό το τέρμα σε μεγάλο βαθμοί ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γίνουν σε καμία στιγμή της αναμέτρησης ιδιαίτερα απειλητικοί, με τη Λιόν να σβήνει το ματς έχοντας το υπέρ της 2-0 το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.