Champions League: Το πανόραμα της βραδιάς

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Το Champions League σε ακόμη μια βραδιά είχε συναρπαστικά ματς και αμφίρροπες αναμετρήσεις.

Το 2/2 στο Champions League έκανε η απίθανη Άστον Βίλα τιμωρώντας την φλύαρη Μπάγερν με 1-0 στο «Βίλα Παρκ».

Βασίλισσα Λιλ έβαλε φρένο στο αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League μετά από 17 μήνες χάρη σε γκολ του Ντέιβιντ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου! (1-0)

Συνεχίζει από εκεί που το άφησε η Λίβερπουλ! Οι reds επικράτησαν με 2-0 της Μπολόνια και πήραν την 2η νίκη τους στο Champions League. Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ είχε την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη, αλλά πήρε τελικά τον βαθμό απέναντι στην ψυχωμένη Μονακό που πήρε το 2-2.

Η πρώτη νίκη της Κλαμπ Μπριζ στο φετινό Champions League έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Χρήστου Τζόλη! Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέτυχε το μοναδικό τέρμα του εκτός έδρας αγώνα με τη Στουρμ Γκρατς στο 23ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση. Στη Λισαβόνα, η Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη πήρε επιβλητική νίκη, συντρίβοντας με 4-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Αδιανόητο διπλό μέσα στη Λειψία πήρε η Γιουβέντους! Η ομάδα του Τιάγκο Μότε έβγαλε τρομερό χαρακτήρα στη Γερμανία και παρότι έπαιζε με δέκα από το 59’, έκανε μυθική ανατροπή για να φύγει νικήτρια από τη «Red Bull Arena» με σκορ 3-2.

Στους αγώνες που έγιναν νωρίτερα η Φέγενορντ επικράτησε με 3-2 της Τζιρόνα στην Ισπανία και η Αταλάντα κέρδισε με 3-0 την Σαχτάρ σε ουδέτερη έδρα.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Τελικό Τζιρόνα-Φέγενορντ 2-3 (20' Λόπεθ, 76' Φαν Ντε Μπεκ/24' Τίμπερ, 34' Μιλάμπο, 79' Αυτογκόλ)

Τελικό Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αταλάντα 0-3 (-/21' Τζιμσίτι, 44' Λούκμαν, 46' Μπελανόβα)

Τελικό Άστον Βίλα-Μπάγερν Μονάχου 1-0 (79' Ντουράν/-)

Τελικό Μπενφίκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (13' Ακτούρκογλου, 52' Ντι Μαρία, 75' Μπα, 84' Κοκτσού/-)

Τελικό Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Μονακό 2-2 (45' Σούσιτς,66' Μπατουρίνα/79' Σαλισού, 90' Ζακάρια)

Τελικό Λιλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (45' Ντέιβιντ/-)

Τελικό Λίβερπουλ-Μπολόνια 2-0 (11' ΜακΚάλιστερ, 67' Σαλάχ/-)

LIVE Λειψία-Γιουβέντους 2-3 (31',68' Σέσκο/52', 68' Βλάχοβιτς, 86' Κονσεισάο)

Τελικό Στουρμ Γκρατς-Κλαμπ Μπριζ 0-1 (-/24' Τζόλης)