Αλώβητη στο Μπέργκαμο η Άρσεναλ, χάρη στον… σωτήρα, Ράγια! (vid)

Δίχως να διεκδικήσει πολλά, έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Αταλάντα

Περισσότερο προσέχωντας και λιγότερο τολμώντας, η Άρσεναλ δεν κυνήγησε όσο θα περίμενε κανείς, το παιχνίδι στην έδρα της Αταλάντα και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 για την 1η αγωνιστική της League Phase του Champions League. Φυσικά καθοριστική στιγμή της αναμέτρησης η διπλή, μαγική επέμβαση του Ράγια στο πέναλτι και το «ριμπάουντ» του Ρετέγκι στο 51ο λεπτό.

Από το 70% της κατοχής στο ξεκίνημα του ματς, η ομάδα του Αρτέτα με την απόφασή της να φανεί προσεκτική και να μην παίρνει ρίσκα, είδε τους Ιταλούς να ισορροπούν την κατάσταση. Η αλήθεια είναι πως το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Μπέργκαμο φανέρωσε δυο ομάδες που δεν νοιάζονταν ν’ ανεβάσουν ταχύτητα και να παίξουν πιο γρήγορα.

Αμφότερες θα έκαναν υπομονή για να εκμεταλλευτούν όποια ευκαιρία πιθανότατα θα εμφανιζόταν μπροστά τους. Όμως, ουδέποτε έγινε αυτό και η ποιότητα του ματς ήταν τέτοια που ίσως το πρώτο 45λεπτο ξεχάστηκε απ’ όλους μέσα στη διάρκεια του διαλείμματος της ανάπαυλας.

Οι «κανονιέρηδες» έπαιζαν… safe, ο Ράγια δεν είχε χρειαστεί να επέμβει καθόλου και η κόντρα στην περιφέρεια της Λομβαρδίας χρειαζόταν κάποια σπίθα για ν’ ανάψει και να προσφέρει κάτι περισσότερο στον κόσμο.

Αυτή η σπίθα ήρθε στο 48ο λεπτό, όταν ο Πάρτεϊ έχασε εντελώς τον Έντερσον και τον ανέτρεψε στην περιοχή, στέλνοντας την Αταλάντα στην άσπρη βούλα. Από εκεί, όμως, ο Ρετέγκι νικήθηκε δις από τον Ράγια, ο οποίος απέκρουσε με απίθανο τρόπο και το «ριμπάουντ» του Ιταλού επιθετικού που με κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει, αλλά… κατατροπώθηκε από τον Ισπανό κίπερ.

Ο Αρτέτα έριξε στη «μάχη» τους Ζορζίνιο και Τροσάρ στο 58ο λεπτό, αλλά οι «μπεργκαμάσκι» πίεζαν πλέον αρκετά ψηλά και προσπαθούσαν να προκαλέσουν λάθη των Άγγλων στις δεύτερες μπάλες. Ο Κουαδράδο απείλησε δις από απόσταση, για ν’ απαντήσει με τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ ο Μαρτινέλι, αλλά λόγω της κακής τοποθέτησης του σώματος και της ταχύτητας, έστειλε ψηλά την μπάλα. Τίποτα δεν έδειχνε ικανό ν' αλλάξει το σκορ και το 0-0 επιβεβαιώθηκε ως αποτέλεσμα, απολύτως φυσιολογικά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Αταλάντα (3-4-2-1): Καρνεσέκι, Κολάσινατς, Χιεν, Ντζιμσίτι, Ρουγκέρι (89' Πάσαλιτς), Έντερσον, Ντε Ρόουν, Τζαπακόστα (70’ Μπελανόβα), Λούκμαν (89' Σάμαρτζιτς), Ντε Κέτελαρ (60’ Κουαδράδο), Ρετέγκι (70’ Τζανιόλο)

Άρσεναλ (4-3-3): Ράγια, Τίμπερ (73’ Καλαφιόρι), Μαγκαλιάες, Σαλιμπά, Γουάιτ, Ράις, Πάρτεϊ (58’ Ζορζίνιο), Χάβερτς, Μαρτινέλι, Ζεσούς (58’ Τροσάρ), Σάκα (73’ Στέρλινγκ)

Πηγή: sport-fm.gr