Ασταμάτητος Γιόκερες – Ιστορική νίκη για Τζιρόνα

Ο Βίκτορ Γιόκερες οδήγησε την Σπόρτινγκ σε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Στουρμ Γκρατς (2-0). Η Τζιρόνα πήρε την πρώτη της νίκη

Μία βραδιά που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στα βιβλία ιστορίας της Τζιρόνα, καθώς οι Ισπανοί πήραν την πρώτη και ιστορική τους νίκη στο Champions League, επικρατώντας με 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας για την 3η αγωνιστική της League Phase.

Την ίδια ώρα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έφυγε αλώβητη από την έδρα της Στουρμ Γκρατς με τον Βίκτορ Γιόκερες να πετυχαίνει ένα μυθικό γκολ.

Η Τζιρόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι στην Σλόβαν και από το πρώτο λεπτό έδειχνε την υπεροχή της. Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε στο 39’ όταν και ο Νταντζούμα με ένα φοβερό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Σλοβένων.

Το γκολ όμως δεν άργησε καθώς στο 42ο λεπτό ο Γκουτιέρες πήρε την πάσα από τον Νταντζούμα και με ένα απλό πλασέ από κοντινή απόσταση έγραψε το 1-0.

Οι Ισπανοί προσπαθούσαν στο δεύτερο 45λεπτό να βρουν το γκολ που θα «σκότωνε» της ελπίδες της Σλόβαν για ένα θετικό αποτέλεσμα. Όμως πότε ο αντίπαλος κίπερ και πότε η αστοχία του δεν τους το επέτρεψε.

Για να γίνει το 2-0 έπρεπε να φτάσουμε στο 73ο λεπτό με τον Χουάνπε να εκτελεί το φάουλ με σέντρα σουτ και χωρίς να παρέμβει κανένας η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα διπλασιάζοντας το προβάδισμα της Τζιρόνα.

Μοναδική ευκαιρία έχασε ο Στουάνι για να κάνει το 3-0 στο 89’ όταν ο Ουρουγουανός επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ από τα 11 βήματα.

Την ίδια ώρα η Στουρμ Γκαρτς φιλοξένησε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην Αυστρία χωρίς να μπορέσει πάρει κάτι από το παιχνίδι.
Η αρχή για τους Πορτογάλους έγινε με τον Σάντος στο 23ο λεπτό να βρίσκεται στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας έκανε το 1-0.

Ο Γιόκερες ο οποίος βρίσκεται σε καυτή φόρμα τη φετινή σεζόν, διπλασίασε το προβάδισμα των Πορτογάλων σε μία φάση που τα έβαλε με ολόκληρη την άμυνα της Στουρμ Γκαρτς και βγήκε νικητής, για το 2-0 στο 53ο λεπτό.

Κανένας δεν μπόρεσε να τον φρενάρει, ούτε καν να του κάνει έστω φάουλ με τον Σουηδό να τους προσπερνάει σαν σταματημένους κοροϊδεύοντας μέχρι και τον αντίπαλο τερματοφύλακα.