Έλαμψε ο Ολατούντζι στην τριάρα της Σπάρτα!

Είχε ένα γκολ και μια ασίστ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ

Η Σπάρτα επέστρεψε στο Champions League μετά από 19 ολόκληρα χρόνια και το έκανε με ιδανικό τρόπο. Οι Τσέχοι κέρδισαν με 3-0 τη Ζάλτσμπουργκ και την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζονται μέσα στη Στουτγκάρδη. Από την άλλη οι Αυστριακοί μετά από το κάκιστο ξεκίνημά τους θα υποδεχτούν την Μπρεστ.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μπλάσβιχ είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Χαράσλιν από αριστερά και ο Καϊρίνεν πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-0. Μάλιστα στο 4ο λεπτό ο Χαράσλιν έχασε απίθανη ευκαιρία σχεδόν σε κενό τέρμα και στο 15’ ο Πρεσιάδο σέντραρε από δεξιά και ο Ολατουνζί πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι των Αυστριακών.

Στο 17’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Γέο για οφσάιντ και στο 24’ οι Τσέχοι έκλεψαν ψηλά αλλά ο Χαράσλιν σούταρε άστοχα ενώ είχε και καλύτερες επιλογές. Στο 29’ ο Γέο ευνοήθηκε από τις κόντρες και σούταρε από αριστερά αλλά αστόχησε και στο 42’ ο Πανάκ έκανε το γέμισμα από το κέντρο και ο Ολατουνζί ήταν ξεχασμένος στην περιοχή της Ζάλτσμπουργκ και με όμορφο σουτ από δεξιά έγραψε το 2-0.

Η Ζάλτσμπουργκ δεν υπήρχε στο γήπεδο και στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Ολατουνζί έκλεψε από τον Πιοντκόβσκι, έδωσε στον Λάτσι κι εκείνος άδειασε τρεις παίκτες με μια προσποίηση και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 3-0.

Η Σπάρτα έφερε το ματς εντελώς στα μέτρα της και στο 76’ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Μπιρμάντσεβιτς πλάσαρε από αριστερά αλλά ο Μπλάσβιχ έβγαλε σε κόρνερ και στο 78’ μετά από νέο λάθος στην άμυνα των φιλοξενουμένων, ο Κρασνίτσι πλάσαρε άστοχα.

ΣΠΑΡΤΑ: Βίνταλ, Βίτικ, Πανάκ, Ζελένι, Πρεσιάδο, Λάτσι (84’ Σαντίλεκ), Καϊρίνεν, Βίζνερ (72’ Ρίνες), Μπιρμάντσεβιτς, Χαράσλιν (72’ Κρασνίτσι), Ολατουνζί (64’ Ραχμάνι)

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπλάσβιχ, Μέλμπεργκ (46’ Ντιαμπού), Μπλανκ, Πιοντκόβσκι, Ντέντιτς, Κλαρκ (66’ Γκούρνα Ντουάτ), Μπάιτσετιτς (83’ Ράτκοβ), Καπάλντο, Γκλουχ, Νένε (57’ Ντάγκιμ), Γέο (57’ Κονατέ).