Θρίαμβος Ρεάλ Μαδρίτης με μυθική ανατροπή! (vid)

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε επική ανατροπή και νίκησε ξανά (5-2) την Ντόρτμουντ

Ατσάλινη Ρεάλ Μαδρίτης, επιβλήθηκε με επική ανατροπή της Ντόρτμουντ στο «Μπερναμπέου»!

Παρότι πήγε στα αποδυτήρια με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ούσα πίσω στο σκορ με 2-0 στο remake του περσινού τελικού του Champions League, η «βασίλισσα» μετέτρεψε τον εφιάλτη σε θρίαμβο, αφού τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με το επιβλητικό 5-2 (!), έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Βινίσιους, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της!

Έτσι, η Ρεάλ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, μετά την απρόσμενη ήττα της την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Λιλ, λίγες μέρες πριν το «Clasico» και ενώ για την επόμενη αγωνιστική του Champions League θα φιλοξενήσει τη Μίλαν.

Από την άλλη, η Ντόρτμουντ πέταξε στα σκουπίδια το εξαιρετικό της πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της στη φετινή διοργάνωση. Για την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Στουρμ Γκρατς.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ντόρτμουντ να δημιουργεί την πρώτη τελική προσπάθεια στο 6’, όταν ο Κουρτουά μπλόκαρε άνετα μια προσπάθεια του Γκιρασί, ενώ η Ρεάλ απάντησε στο 8’, με ένα δυνατό σουτ του Εμπαπέ, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς όμως να βρίσκουν συχνά τρόπους για να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κόμπελ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά, προσπαθώντας να απειλήσουν με τις γρήγορες αντεπιθέσεις τους.
Τελικά, η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ «παγώνοντας» του «Μπερναμπέου» στο 30’, όταν μετά από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή της Ρεάλ, ο Γκιρασί έδωσε την ασίστ και ο Μάλεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με άψογο πλασέ. Μάλιστα, η ψυχρολουσία για τη «βασίλισσα» έγινε ακόμα μεγαλύτερη τέσσερα λεπτά αργότερα (34’), όταν ο Μάλεν από σκόρερ έγινε δημιουργός, σερβίροντας έτοιμο γκολ με άψογο γύρισμα στον Γκίτενς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 0-2 με προβολή!
Στη συνέχεια η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Αρχικά, ο Μπέλιγχαμ δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά από πολύ κοντά τον Κόμπελ, μετά από υπέροχη μπαλιά του Βινίσιους, ενώ στο 36’ Ροντρίγκο και Μπέλιγχαμ έστειλαν δύο φορές την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, μέσα σε μόλις μερικά δευτερόλεπτα! Ωστόσο, ήταν η Ντόρτμουντ εκείνη που έφτιαξε την τελευταία ευκαιρία για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κουρτουά να αποκρούει εντυπωσιακά ένα σουτ-βολίδα του Μπραντ.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Ρεάλ να πιέζει ασφυκτικά την άμυνα της Ντόρτμουντ, αλλά με τον Κόμπελ να έχει απάντηση στις προσπάθειες των Βάσκεθ και Βινίσιους στο 53’, ενώ στο 56’ ο Μάλεν δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κουρτουά. Τελικά, η Ρεάλ μετέφρασε την υπεροχή της σε γκολ στο 60’, όταν μετά από σέντρα του Εμπαπέ, ο Ρούντιγκερ έκανε το 1-2 με δυνατή κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα η «βασίλισσα» βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Μόντριτς να κάνει την κάθετη πάσα και με τον Βινίσιους να εκμεταλλεύεται τις κόντρες, ισοφαρίζοντας σε 2-2!
Με την ψυχολογία στα ύψη και με τη βοήθεια του κόσμου της, η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας την ολική ανατροπή, πλησιάζοντας πολύ το τρίτο της γκολ στο 80’, όταν ο Εμπαπέ έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον σταθερότατο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, Κόμπελ.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση