24 sports

Δεύτερο το Βέλγιο… με Γαλλία στους «16»! (vid)

Η Ουκρανία τερμάτισε στην 4η θέση και αποκλείστηκε, παρότι μάζεψε τέσσερις βαθμούς

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Ουκρανία και το Βέλγιο, αποτέλεσμα το οποίο έδωσε την 2η θέση και την πρόκριση στην ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο. Οι Ουκρανοί αποχαιρετούν τη διοργάνωση παρότι κατάφεραν να μαζέψουν τέσσερις βαθμούς.

Στη φάση των «16» το Βέλγιο θα κοντραριστεί με τη Γαλλία, παιχνίδι το οποίο θα γίνει την 1η Ιουλίου (19:00) στο Ντίσελντορφ.

Με διάθεση να παίξουν ανοιχτά και να ψάξουν το γρήγορο γκολ μπήκαν οι ομάδες στο παιχνίδι, με τον Λουκάκου να έχει την πρώτη φάση για το Βέλγιο στο 7ο λεπτό αλλά να μην την τελειώνει σωστά. Οι Βέλγοι κέρδιζαν αρκετές στατικές φάσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλεύονταν και οι Ουκρανοί έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να απειλήσουν.

Ο Γιάρεμτσουκ με γεμάτο σουτ από μακρινή απόσταση είδε τον Κάστελς να μπλοκάρει στο 20’, με την ομάδα του Ρεμπρόφ να είναι εξαιρετική στην κόντρα-επίθεση αλλά να έχει κακές επιλογές στο τέλος. Βέβαια, η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε στο 42ο λεπτό και ανήκε στην Ουκρανία. Μετά από κάθετη πάσα, ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αποφάσισε να κάνει παράλληλο γύρισμα, το οποίο ήταν δυνατό και δεν βρήκε τον Ντόβμπικ, αντί να σκοράρει με το 0-0 να παραμένει.

Στο 65’ ο Ουκρανός γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Λουκάκου από δεξιά και στο 73’ ο Καρασκό έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Τρουμπίν έσωσε εντυπωσιακά. Στο 75’ η μπάλα κόλλησε στην περιοχή του Βελγίου και ο Ντόβμπικ σούταρε από πλάγια θέση με τον Φαές να τον προλαβαίνει.

Στο 79’ ο Ντόβμπικ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο 83’ ο Μαλινόβσκι εκτέλεσε απ' ευθείας το κόρνερ αλλά ο Κάστελς έσωσε δύσκολα. Στο 87ο λεπτό το πλασέ του Μπακαγιόκο πέρασε μόλις έξω και στο 88΄ το δυνατό σουτ του Μαλινόβσκι σταμάτησε στον Καστάιν. Στο 90+1’ ο Σουντάκοβ έκανε όμορφη ενέργεια και συρτό σουτ αλλά οι Κάστελς μπλόκαρε.

ΓΚΟΛ: -

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Σβάτοκ (81' Γιαρμολένκο), Ματβιένκο, Μικολένκο (59' Ζιντσένκο), Μπράζκο (70' Βανάτ), Σαπαρένκο (70' Στεπανένκο), Σουντάκοφ, Γιάρεμτσουκ (70' Μαλινόφσκι), Ντόβμπικ.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Κάστελς, Φερτόνχεν, Φάες, Τεάτ, Καστάνιε, Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς (62' Καράσκο) , Ντοκού (77' Μπακαγιόκο), Λουκάκου, Τροσάρ (62' Μαγκαλά).

Κίτρινες κάρτες: ΝτόβμπικΦάες

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)

Γήπεδο: Μερσέντες-Μπενζ Αρένα, Στουτγκάρδη