Φορτσάτοι στους «16» οι Τούρκοι (vid)

Η Τσεχία πάλεψε με 10 παίχτες, όμως η Τουρκία πήρε την νίκη και την πρόκριση

H Τουρκία κέρδισε με 2-1 την Τσεχία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Euro 2024.

Οι Τούρκοι προκρίνονται ως δεύτεροι και οι Τσέχοινα τερματίζουν τελευταίοι και το ταξίδι τους να σταματά εδώ.

Σε ένα ματς με πολλά νεύρα και χαμένες φάσεις,Τσεχία το έργο ήταν δύσκολο και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο στο 20ο λεπτό, όταν ο Μπάρακ αποβλήθηκε.

Ο Τσαλχάνογλου στο 51’ σκόραρε για τους Τούρκους, με τον Σούτσεκ να ισοφαρίζει στο 66’ για τους Τσέχους. Το σύνολο του Μοντέλα όμως σκόραρε ξανά στο 90+5' νε τον Τοσούν και έτσι πανηγυρικά παέι στους «16».εκεί όπου θα βρεθεί αντμέτωπη με την Αυστρία.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Τσεχία ξεκίνησε η αναμέτρηση, αφού μόλις στο 2’ απείλησε με δυνατό σουτ του Πρόβοντ, το οποίο έδιωξε ο Γκιουνόκ. Στη συνέχεια, το ματς ισορρόπησε με την Τουρκία να παίρνει την κατοχή. Ωστόσο, οι παίκτες του Μοντέλα ήταν πολύ «φλύαροι», κάνοντας πολλά λάθη κυρίως στην τελική πάσα.

Μάλιστα, το έργο των Τσέχων έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 20ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπαράκ, ο οποίος είχε πάρει την πρώτη στο 11’! Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Η Τουρκία είχε την κατοχή, χωρίς να κάνει τη μεγάλη φάση και γενικά κάποια τελική στο τέρμα, ενώ ακολούθησαν πολλά φάουλ και σκληρές μονομαχίες εκατέρωθεν που έριξαν αρκετά τον ρυθμό. Από ‘κει και πέρα, η Τσεχία είχε τον τελευταίο… λόγο στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία ακριβώς στο 45’,με τον Γιούρασεκ να νικιέται σε τετ α τετ από τον Γκιουνόκ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Τουρκία, αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα απείλησε ο Γιλμάζ και στο 51’ ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Μοντέλα είχαν ξανά την κατοχή, με την Τσεχία να παίρνει περισσότερα ρίσκα, βγαίνοντας σε αντεπιθέσεις. Αυτό, τους βγήκε στο 66’ με τον Σούτσεκ να παίρνει το «ριμπάουντ» σε λάθος του Γκιουνόκ και να ισοφαρίζει. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε «άγριο» με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, αφού οι Τσέχοι πίεζαν για το γκολ που θα τους έστελνε στην επόμενη φάση. Ωστόσο, άλλη μεγάλη φάση δεν έγινε, μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Τοσούν, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, έκανε το 2-1 και ουσιαστικά έληξε… πρόωρα την αναμέτρηση. Μάλιστα, μετά τη λήξη οι παίκτες των δύο ομάδων έγιναν ένα… κουβάρι, με τον διαιτητή να μοιράζει μία κόκκινη κάρτα και δύο κίτρινες.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης όπως τα μετέφερε η UEFA στην ιστοσελίδα της

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στανέκ (55' Κόβαρ), Χολές, Χράνατς, Κρέιτσι, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Μπαράκ, Πρόβοντ (75' Λιγκρ), Γιούρασεκ (83' Γιούρασεκ), Τσιτίλ (55' Τσόρι), Χλόζεκ (55' Κούχντα)

Τουρκία (Βιντσέντζο Μοντέλα): Γκιονόκ, Μουλντούρ, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Καντιόγλου, Γιούκσεκ (64' Γιοκουσλού), Όζτσαν (46' Αϊχάν), Γκιουλέρ (76' Τοσούν), Τσαλχάνογλου (86' Κοκτσού), Γιλντίζ (Ακτουρκογλου 76'), Γιλμάζ

ΓΚΟΛ: 66' Σούτσεκ/51' Τσαλχάνογλου, 90+5 Τοσούν

Κίτρινες: 13' Μπαράκ, 35' Σικ, 66' Γκονιόκ/31' Οζκάν, 37' Γιλντίζ, 49' Γιουκσέκ, 81' Μουλντούρ, 80' Γκόνιοκ, 85' Ακαϊντίν

Αποβολές: 20' Μπαράκ, 90+9' Τσόρι/-

Διαιτητής: Ίστβαν Κόβατς

Γήπεδο: Volksparkstadion