Λυτρώθηκε με γκολ στα τελευταία λεπτά η Τουρκία

Κόντρα στην Ισλανδία του Ίνγκασον

Δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά έφυγε νικήτρια από την Ισλανδία χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά η Τουρκία.

Με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού, Ίνγκασον, να αγωνίζεται βασικός και σε ολόκληρο το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3’ και απάντησαν στην ανατροπή των φιλοξενούμενων με γκολ ισοφάρισης στο 83', με την Τουρκία όμως να βρίσκει δύο ακόμα γκολ στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με 4-2 και παραμένοντας στην κορυφή του 4ου ομίλου της League B του Nations League.

Η Ισλανδία μπήκε… φουριόζα στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 3ο κιόλας λεπτό, όταν μετά από μια πολύ γρήγορη αντεπίθεσή της, ο Όσκαρσον μπήκε στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Τσακίρ από δύσκολη γωνία!

Στη συνέχεια η Τουρκία πίεσε και «άγγιξε» την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν δόθηκε πέναλτι για χέρι του Ίνγκασον και ο Τσαλχάνογλου έστειλε την μπάλα τα δίχτυα, με το γκολ του όμως να ακυρώνεται επειδή στην εκτέλεσή του η μπάλα βρήκε και στα δυο πόδια του.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τελικά για την Τουρκία στο 62’, με τον Καχβετσί να σκοράρει με τρομερό σουτ, ενώ στο 67’ ο Τσαλχάνογλου «πήρε το αίμα του πίσω», ευστοχώντας από την άσπρη βούλα και διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Ωστόσο, η Ισλανδία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Γκούντιονσεν να ισοφαρίζει με κεφαλιά σε 2-2 στο 83’, όμως 5 λεπτά αργότερα (88’) η Τουρκία βρήκε το νικητήριο γκολ, όταν ο Ακτούρκογλου έκλεψε την μπάλα από τον Ισλανδό τερματοφύλακα και ο Γκιουλέρ σκόραρε από κοντά, πριν έρθει ο Ακτούρκογλου να διαμορφώσει το τελικό 2-4 με πανέμορφο πλασέ στο 90'+5'!

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Ουαλία δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε με 1-0 το Μαυροβούνιο στο Κάρντιφ, παραμένοντας σε τροχιά κορυφής. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Γουίλσον στο 36’, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που πήρε ο ίδιος από τον Γιόβοβιτς.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση