Παρέμεινε στην κορυφή με «περίπατο» η Σουηδία

Με άνεση νίκησε 3-0 την Εσθονία

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν μόλις τρεις ευκαιρίες στις δύο εστίες στο πρώτο μισάωρο. Στο 29’, η Σουηδία άνοιξε το σκορ, όταν ο Νάνασι με ωραία ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ του Νάνασι στο παράθυρο του Χέιν για το 0-1.

Ο Κουλουσέφσκι στο 34’ με μια καλή ευκαιρία προειδοποίησε τους Εσθονούς και στο 37’ ο Γιόκερες με ωραία προσπάθεια γύρισε την μπάλα από τα δεξιά κι ο Νάνασι με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γα το 0-2.

Η Σουηδία μπήκε «φουριόζα» στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Κάτι που έγινε στο 66΄, όταν ο Κουλουσέφσκι μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Γιόκερες κι ο επιθετικός της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αφού έκανε μια στροφή γύρω από τον άξονά του, πλάσαρε τον Χέιν για το 0-3. Ο Κουλουσέφσκι στο 73’ έχασε νέα ευκαιρία για το 4-0 των Σκανδιναβών, όπως κι ο Αγιάρι άλλη μία στο 74’. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, αλλά οι Σουηδοί συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες για τέταρτο γκολ. Ο Ανιερ έχασε μια ευκαιρία για την Εσθονία στο 85’ κι ο Σιόνινγκ-Λάρσεν την τελευταία για τους γηπεδούχους στο 95’.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση