Σημαντικές νίκες για Ισλανδία και Τουρκία

Η Ισλανδία μέσα σε τρία λεπτά ισοφάρισε την Ουαλία (2-2), ενώ η Τουρκία με δυσκολία πήρε το ματς απέναντι στο Μαυροβούνιο (1-0)

Συνεχίζεται η 3η αγωνιστική του Nations League, με τις εθνικές ομάδες να δίνουν τις δικές τους «μονομαχίες». Για το 2ο γκρουπ δυναμικότητας στον 4ο όμιλο η Ισλανδία από του πουθενά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ουαλία με 2-2, ενώ η Τουρκία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στο Μαυροβούνιο, αλλά πήρε τη νίκη χάρη στο χρυσό γκολ του Καχβετσί.

Η Ουαλία μέσα στην έδρα της Ισλανδίας μπόρεσε να βρει πολύ νωρίς τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο φορμαρισμένος Μπρέναν Τζόνσον βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να εκμεταλλευτεί την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και με ένα απλό πλασέ έκανε με άνεση το 1-0. Έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι που σκοράρει ο 23χρονος παίκτης της Τότεναμ σε διασυλλογικό και εθνικό επίπεδο.

Ο Γουίλσον διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 29ο λεπτό. Ο Γουίλιαμς βρήκε με μία υπέροχη πάσα τον συμπατριώτη του και αυτός αφού κατέβασε ιδανικά την μπάλα εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και η επιμονή τους αυτή τους δικαίωσε. Ο Τόμασον στο 69ο λεπτό με ένα καλοζυγισμένο σουτ νίκησε τον Γουάρντ μειώνοντας σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Πριν ακόμη αντιληφθούν οι φιλοξενούμενοι το τι έχει συμβεί οι Ισλανδοί χτύπησαν ξανά. Ο Γουάρντ ενώ ήθελε να διώξει την μπάλα άθελα του την έστειλε στο βάθος της εστίας του ισοφαρίζοντας σε 2-2. Μία άσχημη στιγμή για τον Ουαλό τερματοφύλακα.
Την ίδια ώρα η Τουρκία έδινε σκληρή «μάχη» απέναντι στο Μαυροβούνιο. Η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης προήλθε από τους γηπεδούχους. Ο Ντεμιράλ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και με κεφαλιά έστειλε για λίγο την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 13ο λεπτό.

Επόμενη αξιόλογη φάση ήρθε στο 56’ με τον Κοκτσού να κεραυνοβολεί από μακριά με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Νίκιτς.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Καχβετσί να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ένα απλό πλασέ να πετυχαίνει το 1-0, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας
League A – Group 3
Βοσνία Ερζεγοβίνη-Γερμανία 1-2
Ουγγαρία-Ολλανδία 1-1
Βαθμολογία: Γερμανία 7 (9-23), Ολλανδία 5 (8-5), Ουγγαρία 2 (1-6), Βοσνία Ερζεγοβίνη 1 (3-7)
League B – Group 1
Τσεχία-Αλβανία 2-0
Ουκρανία-Γεωργία 1-0
Βαθμολογία: Γεωργία 6 (5-2), Τσεχία 6 (6-6), Αλβανία 3 (2-4), Ουκρανία 3 (4-5)
League B – Group 4
Ισλανδία-Ουαλία 2-2
Τουρκία-Μαυροβούνιο 1-0
Βαθμολογία: Τουρκία 7 (4-1), Ουαλία 5 (4-3), Ισλανδία 4 (5-5), Μαυροβούνιο 0 (1-5)
League C – Group 1
Εσθονία-Αζερμπαϊτζάν 3-1
Σλοβακία-Σουηδία 2-2
Βαθμολογία: Σουηδία 7 (8-3), Σλοβακία 7 (5-2), Εσθονία 3 (3-5), Αζερμπαϊτζάν 0 (2-8)