Ζωντανό το Βέλγιο στην Ιταλία - Περίπατος για τη Γαλλία

Το Βέλγιο επέστρεψε από το 2-0 στη Ρώμη και πήρε βαθμό, την στιγμή που η Γαλλία πέρναγε με το νικηφόρο 4-1 από την έδρα του Ισραήλ

Τι και αν ήταν χωρίς Ντε Μπρούινε και Λουκάκου, το Βέλγιο ήταν καταπληκτικό στη Ρώμη, επέστρεψε από το 2-0 κόντρα στην πρωτοπόρο του Β' Ομίλου του League A', Ιταλία, για την 3η αγωνιστική, δείχνοντας ότι μπορεί και χωρίς τους αστέρες της.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γαλλία πέρασε δια περιπάτου από το Ισραήλ, παρότι ισοφαρίστηκε προσωρινά και πλησίασε την Ιταλία στον έναν βαθμό.

Οι Ιταλοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Καμπιάσο μόλις στο 1ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο στάδιο της αναμέτρησης και κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 24’, αυτήν τη φορά με τον Ρετέγκι.

Ωστόσο, μια απερισκεψία του Πελεγκρίνι άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες και τους Βέλγους με την ελπίδα ότι κάτι μπορούν να διεκδικήσουν. Όπερ και έκαναν, καθώς μόλις 2 λεπτά μετά την αποβολή του Πελεγκρίνι, στο 42΄, ο Ντε Κάιπερ μείωσε σε 2-1.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 61’ με τον Τροσάρντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους, αλλά έδειξαν ότι μπορούν και χωρίς τους... αστέρες τους.

Η Γαλλία, στον αντίποδα, πέτυχε μια πολύ εύκολη νίκη με σκορ 4-1 κόντρα στο Ισραήλ και πλησίασε την Ιταλία στον έναν βαθμό. Το σκορ άνοιξε στο 6' ο Καμαβινγκά, με τον Γκάντελμαν να ισοφαρίζει στο 24'. Γκολ που ξύπνησε τους «τρικολόρ, οι οποίοι έκτοτε κυριάρχησαν. Στο 27' πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Ενκουνκού και δεν άφησαν το Ισραήλ να κάνει άλλο σουτ στον αγώνα! Το σκορ διεύρυνε στο 87' ο Γκεντουζί, με τον Μπαρκολά στο 89' να διαμορφώνει το 4-1.

Για τον Τζορτζ

Τα ψυχωμένα παλικάρια του Γιοβάνοβιτς άλωσαν το Γουέμπλεϊ με γκολάρα του Παυλίδη στο 94’ και πήραν αδιανόητη νίκη στη μνήμη ...