Κέρκεζ: «Αυξήσαμε τις πιθανότητές μας»

Ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του εμφανίστηκε o Ντούσαν Κέρκεζ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Μπότεφ Πλόβντιβ στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa League και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής των Βούλγαρων, Ντούσαν Κέρκεζ, εμφανίστηκε ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, τονίζοντας πως πλέον αύξησαν τις πιθανότητές τους για πρόκριση απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά το σύνολο του Αλόνσο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ντούσαν Κέρκεζ:

«Δεν είμαι ικανοποιημένος όταν χάνω. Αλλά πριν το ματς, αν με ρωτούσαν, με δεδομένο το μέγεθος του Παναθηναϊκού θα ήμουν χαρούμενος που γυρνάμε στη Βουλγαρία με το 2-1. Κάθε μικρό λάθος στην Ευρώπη, η αντίπαλη ομάδα μπορεί να το τιμωρήσει. Όσοι είδαν το ματς μπορούν να είναι ικανοποιημένοι. Δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, μου άρεσαν αρκετά στο δεύτερο, από αυτά που κάναμε. Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι όπως τελείωσε ο αγώνας.

Περιμέναμε άλλο Παναθηναϊκό. Περιμέναμε πίεση από το πρώτο λεπτό. Μπορεί το γεγονός ότι δεν το έκανε, να μας μπέρδεψε. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε λάθη που έφεραν δύο γκολ για τον αντίπαλο.

Είμαστε πιο έτοιμοι επειδή είχαμε τρία επίσημα ματς. Εμένα μου αρέσει απέναντι σε μεγάλες ομάδες να παίζω στα ίσια. Ο Παναθηναϊκός έχει ποιότητα, ρόστερ, εμείς δεν είμαστε μεγάλο φαβορί. Απλά έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες. Πρέπει να είμαστε πιο έξυπνοι αν θέλουμε να περάσουμε».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση