Έχυσε την καρδάρα με τη… Γαλατά στην Πόλη ο ΠΑΟΚ (αποτελέσματα)

Έχασε ευκαιρίες και δέχθηκε δύο «φθηνά» γκολ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1

Κοίταξε στα μάτια τη Γαλατασαράι, αλλά έφυγε ηττημένος από την Κωνσταντινούπολη ο ΠΑΟΚ.

Παρότι παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, σε ένα «καυτό» γήπεδο και κόντρα σε μία ομάδα της οποίας το ρόστερ ξεχειλίζει από ποιότητα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες και πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη δεχόμενος δύο «φθηνά» γκολ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-1 και ξεκινώντας με... το αριστερό, τις υποχρεώσεις του στη League Phase του Europa League.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 48' με αυτογκόλ του Μπάμπα, με τον Κωνσταντέλια να ισοφαρίζει στο 67', αλλά με τη Γαλατά να σκοράρει ξανά με τον Ακγκούν στο 76', πριν ο Ικάρντι διαμορφώσει το τελικό 3-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+5').

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γαλατασαράι (Μπουρούκ, 4-2-3-1): Γκιουβέντς – Αϊχάν (84’ Γέλερ), Σάντσες, Μπαρνακτσί, Τζέικομπς - Τορέιρα, Σάρα – Γιλμάζ (88’ Μπατσουαγί), Μέρτενς (78’ Ντεμιρμπάι), Ακγκούν (88’ Κουτλού) – Οσιμέν (78’ Ικάρντι)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Κοτάρσκι - Όττο, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα – Καμαρά (81’ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (77’ Σβαμπ) - Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (77’ Ντεσπόντοφ), Τάισον - Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).

Ξεκίνημα με «γκέλα» για Γιουνάιτεντ – Άνετη η Λάτσιο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε με το… αριστερό στη League Phase του Europa League, καθώς ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Τβέντε στο «Ολντ Τράφορντ».

Η Λάτσιο είχε εύκολο έργο κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 στο Αμβούργο χάρη στα γκολ των Ντιά (5′, 35′) και Ντέλε-Μπασιρού (24′).

Από εκεί και πέρα, η Άντερλεχτ ξεπέρασε το εμπόδιο της Φερεντσβάρος με 2-1, η Σλάβια Πράγας νίκησε εκτός έδρας τη Λουντογκόρετς με σκορ 2-0, ενώ 1-1 έληξαν τα παιχνίδια Μίντιλαντ – Χόφενχαϊμ και Νις – Σοσιεδάδ.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της League Phase του Europa League: