Ανατροπή... εις τριπλούν και νίκη στις καθυστερήσεις για τη Λεβερκούζεν! (vid)

Αδιανόητη ματσάρα στο «Bay Arena»

Τι είχες Λεβερκούζεν, τι είχα πάντα! Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο επικράτησε 4-3 της Βόλφσμπουργκ για την 4η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα ματς που το σκορ άλλαξε χέρια 3 φορές!

Για ακόμα μια φορά ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα, αυτήν τη φορά στο 42’ και συνεισέφερε σε γκολ της ομάδας του, καθώς από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 3-2 της Βόλφσμπουργκ.

Η Βόλφσμπουργκ πάγωσε το «Bay Arena» μόλις στο 5’, όταν ο Μουκιελέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Προβάδισμα, το οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν για πολύ, καθώς στο 14’ ισοφάρισε για τη Λεβρκούζεν ο Βιρτζ.

Στο 32’ ο Τα με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκριμάλντο έδωσε το προβάδισμα στη Λεβερκούζεν, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τις «ασπιρίνες» πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το ματς είχε τρελό ρυθμός με φάσεις εκατέρωθεν και τη Βόλφσμπουργκ να δείχνει ικανή να χτυπήσει την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο. Όπερ και εγένετο, καθώς στο 37’ ο Μπορνάου ισοφάρισε 2-2 και λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Χάσενχουτλ έκανε ανατροπή στην ανατροπή και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 3-2 με σκόρερ τον Σβάνμπεργκ. Ένα γκολ που ξεκίνησε από κάθετη του Κουλιεράκη, την οποία η στατιστική την κατέγραψε ως ασίστ. Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικό είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο λίγο νωρίτερα, στη θέση του Μπακού στο 42’.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Λεβερκούζεν ισοφάρισε εκμεταλλευόμενη το πιο δυνατό της όπλο, τις στημένες φάσεις. Ο Αλεΐς Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ινκαπιέ με κεφαλιά έκανε το 3-3.

Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και οι φάσεις γίνονταν με το… σταγονόμετρο. Η Λεβερκούζεν πίεζε ασφυκτικά με τη Βόλφσμπουργκ να αμύνεται σθεναρά, μέχρι να μπει το ματς στις καθυστερήσεις.

Εκεί λειτουργεί ο κανόνας της ομάδας του Αλόνσο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, κλείστηκαν ακόμα περισσότερο και η Λεβερκούζεν με τον Μπόνιφεϊς στο 90’+2’ πήρε τη νίκη και διατηρήθηκε κοντά στην Μπάγερν. Από την άλλη η ομάδα του Κουλιεράκη είναι μόλις 13η, έχοντας συγκεντρώσει 3 βαθμούς σε 4 αγώνες.