Σεφτέ η Μάιντς με διπλό στο Άουγκσμπουργκ

Ασίστ ο Γιαννούλης αλλά δεν έφτανε!

Σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με πέντε γκολ, δύο αποβολές και συναρπαστικό φινάλε, η Μάιντς πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα, 3-2 την Άουγκσμπουργκ στην WWK-Arena, στην πρεμιέρα της 4ης αγωνιστικής.

Με δύο γκολ σ’ ένα τρίλεπτο η Μάιντζ που αναζητούσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, αιφνιδίασε την αντίπαλό της. O Ζιμπ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Εμουένε στο 13’ άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπούρκαρντ με κεφαλιά από σέντρα του Εμουένε, έγραψε το 2-0 για την φιλοξενούμενη.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, με τον Σλότερμπεκ να μειώνει το σκορ, με αριστερό σουτ και να ξαναβάζει στο παιχνίδι την γηπεδούχο. Μάλιστα τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο ευνοϊκά για την Άουγκσμπουργκ, όταν η Μάιντς έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Αμίρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μάιντς, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, βρήκε και 3ο γκολ με το «καλησπέρα» στην επανάληψη, αφού ο Μπούρκαρντ με δεύτερο προσωπικό τέρμα, με δεξί σουτ, ύστερα από ασίστ του Χονγκ διαμόρφωσε το 1-3. Απάντηση από την Άουγσμπουργκ στο 57’ με τον Σάμουελ Εσέντε να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από ασίστ του Γιαννούλη για τη μείωση σε 2-3, αλλά ο Κονγκολέζος επιθετικός στο 70’ θα αφήσει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Στο 90+6’ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Άουγκσμπουργκ για μαρκάρισμα πάνω στον Σλότερμπεκ, όμως με την παρέμβαση του VAR, o Σόρεν Στορκς ανακάλεσε την αρχική του απόφαση.