Στραβοπάτησε στο «Βαγιέκας» η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 1-1 με την Ράγιο Βαγιεκάνο

Κόλλησε στο «Βαγιέκας» η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν στο 1-1 με την Ράγιο Βαγεκάνο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της La Liga και πλεόν βρίσκεται στο -6 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο 4’ η Ατλέτικο έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπατάλια σταμάτησε το σουτ του Λίνο και ένα λεπτό αργότερα η Ράγιο απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Εμπάρμπα. Στο 14’ ο κίπερ των γηπεδούχων σταμάτησε και την κεφαλιά του Αθπιλικουέτα και στο 22’ ο Άλβαρες σημάδεψε το δοκάρι του Μπατάλια. Τελικά, εκείνη που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ ήταν η Ράγιο, όταν στο 32ο λεπτό o Ντε Φρούτος έκανε ωραία ατομική ενέργεια και με κάθετη βρήκε τον Ράτιου, ο οποίος πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα και βρήκε τον Ίζι, που με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και στο 50’ ισοφάρισε, όταν ο Σέρλοθ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γκάλαχερ, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπατάλια για το 1-1. Στο 89’ ο κίπερ της Ράγιο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το γυριστό του Κορέα

ΡΑΓΙΟ: Μπατάλια, Τσαβαρία, Λεζέν, Μούμιν, Ράτιου, Ντε Φρούτος, Ίζι(85’ Γκουαρδιόλα), Λόπεθ(65’ Βαλεντίν), Σις, Εμπάρμπα(65’ Καμέγιο), Ντεκά(73’ Χάμες)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Αθπιλικουέτα(45’ Χιμένεθ), Βίτσελ, Μαντάβα, Λίνο(46’ Γκριεζμάν), Γιορέντε(46’ Κορέα), Γκάλαχερ, Κόκε, Σέρλοθ, Άλβαρες