Απάντησε στη γιούχα με ανατροπή και ήρωα τον 20χρονο Πιζίλι η Ρόμα!

Γύρισε το ματς με τη Βενέτσια και επικράτησε 2-1

Φαίνεται πως η αλλαγή προπονητή στη Ρόμα έχει φέρει άλλο αέρα. Οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν με 2-1 τη Βενέτσια και μάλιστα με ανατροπή και ο Γιούριτς μετρά 2Χ2 στον πάγκο της ομάδας.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Σβίλαρ έβγαλε σε κόρνερ μετά από όμορφο σουτ του Σβόμποντα ενώ στο 17’ ήταν η σειρά του Γιόρονεν να πει όχι σε σουτ του Πελεγκρίνι και στο 26’ ο Αχνελίνιο έσωσε με προβολή μετά από πλασέ του Πογιάνπαλο.

Τελικά στο 44’ μετά από φάση διαρκείας ο Μπούζιο πλάσαρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πογιάνπαλο με νέο σουτ έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 45+2’ ο Σβίλαρ είπε όχι σε σουτ του Πογιάνπαλο και στην επαναφορά ο Οριζτιάνο πλάσαρε άστοχα σε κενό τέρμα.

Στο 54’ το σουτ του Πελεγκρίνι έξυσε το δοκάρι της Βενέτσια και στο 56’ ακυρώθηκε γκολ του Χαπς ενώ στο 59’ ο Σβίλαρ νίκησε τον Οριζτιάνο σε τετ α τετ. Στο 65’ η κεφαλιά του Πιζίλι πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 72’ το σουτ του Ντόβμπικ είχε την ίδια τύχη. Τελικά στο 74ο λεπτό ο Κριστάντε έπιασε το σουτ από μακριά, η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Βενέτσια και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Μάλιστα στο 83ο λεπτό μετά από κόρνερ του Παρέδες, ο Πιζίλι με κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο

ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Μαντσίνι (58’ Μπαλντάντσι), Εντικά, Ανχελίνιο, Τσελίκ, Κονέ (58’ Πιζίλι), Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ελ Σααραουί, Σουλέ (85’ Ερμόσο), Ντόβμπικ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Γιόρονεν, Καντελά (84’ Γκίτκγιερ), Ιντζές, Σβόμποντα, Τζαμπάνο, Νικολούζι (77’ Άντερσεν), Μπούζιο, Έλερτσον (76’ Ντουμπιά), Χαπς, Οριζτιάνο (77’ Τσρνιγκόι), Πογιάνπαλο (85’ Ραϊμόντο).