«Διπλό»… δια πυρός και σιδήρου για την Ίντερ

Έβγαλε πυγμή απέναντι στη Ρόμα και επιβλήθηκε 1-0 στην αιώνια πόλη

Η Πρωταθλήτρια Ίντερ έδειξε στο «Ολίμπικο» πως έχει αυτό το μέταλλο που μπορεί να την οδηγήσει στο σωστό μονοπάτι, ακόμα κι όταν πολλά πράγματα αρχίζουν να στραβώνουν.

Οι «νερατζούρι» έχασαν με τραυματισμούς στο 12ο και το 26ο λεπτό τους Τσαλχάνογλου και Ατσέρμπι και είχαν δοκάρι με τον Μκιταριάν στο 13’, απαντώντας σ’ εκείνο του Ζόμερ με τη λάθος εκτίμηση της μπάλας δυο λεπτά νωρίτερα.

Οι οπαδοί των «τζιαλορόσι» μετά το 16’ μπήκαν στο γήπεδο και προκάλεσαν χαμό, έχοντας κάνει τη διαμαρτυρία τους για την κατάσταση στο σύλλογο, με την Ίντερ να καλείται ν’ αντιμετωπίσει απρόοπτα και δυσκολίες.

Τελικά στο 60ο λεπτό κι έπειτα από μεγάλο λάθος του Τσέλικ, ο Λαουτάρο μόνο… ευχαριστώ δεν του είπε για το «στρώσιμο» και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Νωρίτερα στη Σαρδηνία, η Κάλιαρι κατάφερε να γυρίσει μέσα σε τέσσερα λεπτά το παιχνίδι με την Τορίνο και να πάρει τη νίκη με το τελικό 3-2! Οι γηπεδούχοι έπειτα από νίκη (3-2) επί της Πάρμα και ισοπαλία με τη Γιουβέντους (1-1) έδειξαν ότι βρίσκουν ακόμα περισσότερο τα πατήματά τους.

Την ίδια στιγμή η «Τόρο» διανύει περίοδο κρίσης με απανωτές ήττες, έχοντας προηγηθεί εκείνες από τις Λάτσιο και Ίντερ. Το «τρίποντο» για τους «ροσομπλού» εξασφαλίστηκε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολά Βιόλα στο 38ο λεπτό, το γκολ του Παλομίνο στο 74’ και το αυτογκόλ του Κόκο στο 78’, γυρίζοντας τούμπα την κατάσταση από την προσωρινή ισοφάριση που είχαν πετύχει οι φιλοξενούμενοι.