ΑΕΚ: Βασάνισε τον εαυτό της

Προκρίθηκε αλλά χρειάζεται βελτίωση

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Τορμπέντο στο «ΑΕΚ Αρένα» και με το 3-2 υπέρ της στο πρώτο ματς της Ουγγαρίας εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο τον Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας αν και πήρε το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση, «βασάνισε» τον εαυτό της, αλλά και τον κόσμο της, καθώς η Λευκορωσική ομάδα ήταν στο παιχνίδι μέχρι τις καθυστερήσεις.

Με τρεις αλλαγές ο Όλτρα

Όσον αφορά τον σχηματισμό που επέλεξε ο Χοσέ Λούις Όλτρα, αυτός ήταν με τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Στον πάγκο έμειναν οι Τούμπας, Κάσας και Μάμας, ενώ στις θέσεις τους ήταν οι Πίριτς, Γκαρσία και Λέδες.

Στο τέρμα ήταν ο Πίριτς, στα στόπερ Τόμοβιτς-Μιλίσεβιτς, αριστερά στην άμυνα ο Γκαρσία, δεξιά ο Σάντσεζ, στο κέντρο οι Πονς και Λέδες, στα αριστερά στην επίθεση ο Γκιούτρσο, δεξιά ο Φαράζ και δίδυμο οι Σολ και Λόπες.

Μουδιασμένο ξεκίνημα

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς η αντίπαλη ομάδα βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους για να απειλήσει και να φέρει ανησυχία στην εστία του Κέναν Πίριτς τρεις φορές στα πρώτα 25 λεπτά.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η ομάδα της Λάρνακας ισορρόπησε και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, περιορίζοντας τον αντίπαλο, ενώ κατάφερε να φτιάξει και ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει κάποιο γκολ.

Καλύτερη στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, αλλά και πάλι όχι στο βαθμό που έπρεπε, καθώς δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες, αλλά και αυτές που βρήκε δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Για καλή της τύχη ο Πέρε Πονς έδειξε σε άλλο ένα παιχνίδι την μεγάλη κλάση του και το γεγονός ότι είναι παίκτης που μπορεί να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο, ακόμη και να σκοράρει με κεφαλιά, παρά το χαμηλό ανάστημα του.

Απαράδεκτη η ισοφάριση

Ένα γεγονός που σίγουρα είναι απαράδεκτο και εκνεύρισε τον Όλτρα ήταν η ισοφάριση δύο λεπτά μετά το γκολ στις καθυστερήσεις. Μπορεί να μην παίζει ουσιαστικό ρόλο, όμως το γεγονός ότι η ομάδα προηγήθηκε και μέσα σε δύο λεπτά ισοφαρίστηκε πρέπει να προβληματίσει αρκετά.

Δραστήριος ο Σολ, αξία ο Πίριτς

Δύο παίκτες που ξεχώρισαν απόψε πέραν από τον Πέρε Πονς, ήταν οι Φραν Σολ και Κέναν Πίριτς. Ο Ισπανός επιθετικός ήταν αρκετά δραστήριος απόψε, φτιάχνοντας φάσεις, ενώ σε κάθε ευκαιρία ήταν παρών, μάλιστα ήταν πολύ πιο καλός σε σχέση με το πρώτο ματς στην Ουγγαρία.

Όσον αφορά τον Κέναν Πίριτς, όλοι περίμεναν τα αναμενόμενα, την ασφάλεια πίσω στο τέρμα και την σιγουριά που προσφέρει ο Βόσνιος τερματοφύλακας. Τι και αν δεν έπαιξε σε κανένα φιλικό και τι και αν είχε αποχή, ο ίδιος ήταν πανέτοιμος και σταθερός, καθώς όπου χρειάστηκε δήλωσε παρών.